SEC Komisyonerinden Heyecanlandıran ETF Açıklaması

SEC komisyoneri Hester Peirce katıldığı podcast’te kripto para ETF’inin başlatılmasının “kesinlikle mümkün” olduğu yorumunu yaptı.

Peirce’in yorumları SEC’in konuya dair bakışının değiştiğine işaret edebilir. SEC komisyonerlerinin geneli ETF’lere mesafeli yaklaştı. Ancak Peirce’in de yayında vurguladığı üzere bu yorumlar komisyonerin kendisine ait ve SEC’i bir bütün olarak yansıtmıyor. Peirce yine de bir Bitcoin ETF’inin geliştirilmesi için hem kurumsal yatırımcıların hem de borsaların ciddi miktarda entelektüel sermaye yatırımı yaptığının altını çiziyor.

Bununla birlikte Peirce SEC’in 5’te 1’ini temsil ettiği için Peirce’in yorumlarının dikkate alınması gerektiğini söyleyebiliriz. Temmuz ayında Winklevoss kardeşlerin ETF başvurusunun reddedilmesinin ardından SEC’in eski kafalı olduğunu ima eden Heirce komisyonun bu kararını eleştirmiş ve şu eklemeyi yapmıştı:

Bana sorarsanız yeni teknolojilere karşı duyulan bir endişe var ve bu endişe red kararına yansıdı.

Peirce bunun yanı sıra SEC’in inovasyona genel anlamda büyük bir dikkatle yaklaştığını ve “ETF başvurularını onaylamak yerine frene basmanın SEC’in kolayına geldiğini” hissettiğini açıkladı. SEC’in bu tutumunda “projelerin başarısız olması halinde gelecek eleştirilerden çekinmesinin etkili olduğunu” savundu.

ETF tartışmaları şu sıralar kripto para yatırımcılarına büyük bir umut aşılayabilir. Özellikle Bitcoin’in piyasada bir türlü stabil bir görüntü çizmeyip giderek düşmesini göz önünde bulundurursak, kurumsal yatırımcıların kripto paraları benimsemesiyle ETF piyasanın gerçek anlamda kurtarıcısı olabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Altın Kaz Projesinde İmzalar Atıldı: Dünyanın En Büyük Madencilik Tesisi Nerede İnşa Edilecek?

Sonrakini Oku

Karşınızda 2020 yılı için tüm Bitcoin fiyat tahminleri

Bir Cevap Yazın