“SEC İşleri Ağırdan Aldığı İçin Kripto Para Sektörü Gelişemiyor”

Amerika Birleşik Devletleri düzenleyicilerinden ve kripto para dünyasının “kripto anne” olarak tanıdığı Hester Peirce, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) işleri ağırdan alması yüzünden kripto para sektörünün engellendiğini düşündüğünü dile getirdi. 9 Mayıs’ta California’da düzenlenen Menkul Kıymetler Uygulama Forumu’nda konuşan Peirce, bu durumdan büyük endişe duyduğunu da belirtti.

Cointelegraph’ın haberine göre Peirce konuşması esnasında, kripto para sektörünün gelişme hızının çok yüksek olduğunu ancak SEC’in net düzenlemeler konusundaki kararsızlıkları yüzünden bu gelişme hızının duraksamaya kadar düşebileceğinden korktuğunu dile getirdi.

Asıl Engel

Ayrıca Peirce’a göre, token’lar piyasaya menkul kıymet teklifleri olarak sunulduğunda, özellikle menkul kıymet yasaları uygulamaları devam edeceği için kararların nasıl alınacağı bu konudaki uzlaşmaları engelleyen asıl engel.

Öte yandan “kripto anne”, henüz netleştirilemeyen kurallar sebebiyle SEC’in sektöre net bir şekilde rehberlik yapması gerektiğini de düşünüyor. Yani SEC, kurallar net olmasa da sektör oyuncularının nasıl davranacaklarını göstermek zorunda… Ayrıca Peirce, SEC’in saçma bakış açısı sebebiyle hiçbir açık mesaj vermeden birçok söylenti ortaya attığını ifade etti ve şunları dile getirdi:

İnovasyonu yönlendirmeye çalışmamalıyız, ancak gelişmeyi durduramayacağımızı ve gelişmenin sunduğu olumlu değişim potansiyelini benimsediğimizi kabul etmeliyiz. Sessizliğimiz yüzünden bu gelişmeler ve gelişmelerle beraber gelen ekonomik büyüme bizden uzaklaşarak; işlerini tamamlamış, net rehberlik yapmaya hazır başka yerlere gidecek gibi görünüyor.

Bunların yanında Peirce konuşmasında, “Amerika Menkul Kıymetler Piyasaları tarihisel olarak tüm dünyanın gıptayla baktığı piyasalar. SEC’in kripto paralarda gösterdiği ağırdan alma halinin bu durumu değiştirmesini istemiyorum” açıklamasını da yaptı.

Tüm bunlarla beraber en başından beri Hester Peirce kripto para dünyasına olumlu yaklaşımıyla ve genellikle attığı adımlar dolayısıyla SEC’e yaptığı eleştirilerle biliniyor. Örneğin, yaklaşık olarak bir ay önce Peirce SEC’in inovasyonlar peşinden gitmesi gerektiğini ve girişimciler için kolaylıklar sağlaması gerektiğini dile getirmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Gerçekten 400.000 Dolar Olabilir Mi?

Sonrakini Oku

Prens Charles’dan Umut Veren Blockchain Yorumu

Bir Cevap Yazın