SEC, Bitwise Spot Bitcoin ETF Kararını Bir Kez Daha Erteledi!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Salı günü yapılan bir bildiriye göre, Bitwise‘dan yatırım firmasının önerilen spot Bitcoin ETF’sinde hisse manipülasyonunu, dolandırıcılığı ve diğer olası sorunları nasıl önleyeceğini netleştirmesini istedi ve kararını bir kez daha erteledi.

SEC, Bitwise Spot Bitcoin ETF Kararını Erteledi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Salı günü yaptığı açıklamada, Bitwise Asset Management’ın spot Bitcoin ETF uygulamasının onaylanıp onaylanmayacağı konusunda karar vermediğini ve fon uygulamasının bazı yönleri hakkında kamuoyundan yorumlar talep ettiğini belirtti.

SEC ayrıca, Bitwise Bitcoin ETF Trust’ın NYSE Arca borsasında listelenmesini onaylayıp onaylamamaya karar vermek için işlemler başlatacağını da söyledi.

Yaşanan bu gecikme, SEC’in son aylarda FidelitySkyBridge ve Valkyrie de dahil olmak üzere birçok şirket tarafından sunulan spot Bitcoin ETF’lerini reddetmesinin ardından geldi.

Buna ek olarak SEC, Ekim ayında iki Bitcoin vadeli işlem fonu, ProShares Bitcoin Strategy ETF ve Wall Street‘i aynı ay piyasaya süren Valkyrie Bitcoin Strategy ETF’yi onayladığını açıkladı.

SEC, Bitwise ETF’sinin onayını geciktirirken, ilgili taraflara, ETF’nin beklenen hacmi de dahil olmak üzere ETF uygulamasının belirli bölümleri hakkında yorum göndermelerini istedi. Ek olarak bunun CME Group’un borsasında işlem gören Bitcoin vadeli işlemlerinde fiyatlar üzerinde baskın bir etki yaratıp yaratamayacağını sordu.

SEC Endişelerini Dile Getirdi

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Bitwise Bitcoin ETP Trust‘ın likiditesi ve şeffaflığı konusundaki endişelerini de dile getirdi ve fon için temel varlık olarak Bitcoin’in “uygunluğu” konusunda daha fazla renk talep etti.

SEC‘in bu talebi şu an için olumsuz olarak değerlendirilmemeli. Çünkü SEC’in bu kararları açıklarken direkt ret cevabı verme imkanı da var. Öyle ki SEC, son iki ay içinde WisdomTree, Krypton, SkyBridge ve Fidelity’den gelen başvuruları reddetti.

Sonuç olarak Bitwise, şu anda SEC‘in endişelerine yanıt vermek için tam olarak 21 güne sahip.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Blockchain Affetmez: NFT’lerinizi Nasıl Korursunuz? Bu 4 Adımı Mutlaka Uygulayın!

Sonrakini Oku

Ünlü Rock Yıldızı, Malikanesini Satışa Çıkardı! Kripto İle Ödeme Kabul Edecek

Bir Cevap Yazın