SEC, Bir Spot Bitcoin ETF’ini Daha Reddetti!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Kyptoin’in Spot Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) reddetti.

SEC’den Bir Spot ETF Reddi Daha

Kyptoin’in Spot Bitcoin ETF’ini reddeden SEC, daha önce spot ETF’ler ile ilgili mevcut duruşunu birden fazla kez vurguladı. SEC Başkanı Gary Gensler, Spot Bitcoin ETF’lerinin Vadeli Bitcoin ETF’lerine kıyasla spekülatif olduğunu ve yatırımcı koruması sağlamadığını ifade etti. Bu bağlamda SEC, Ekim ayında onaylanan ve işlem görmeye başlayan Vadeli ETF’lere karşın şimdiye kadar tüm spot Bitcoin ETF’i başvurularını reddetti. Regülatörler, borsada işlem gören bu ürünlerin, yatırımcıların çıkarlarına aykırı olan spot piyasanın manipülasyonundan önemli ölçüde etkilenebileceğini ifade etti. SEC yetkililerinin geçmiş açıklamalarından dolayı Kyptoin’in ETF reddi, piyasada herhangi bir şaşkınlık yaratmadı.

SEC’ye ETF Eleştirileri

SEC, bu süreçte ETF başvurusu reddedilen şirketler de dahil olmak üzere birçok kurumsal şirketin eleştiri oklarının hedefinde oldu. Konuya ilişkin birçok isim, SEC’nin Bitcoin Vadeli ETF onaylarına karşın Spot Bitcoin ETF’ine olan karşı duruşunun doğru ve adil olmadığını ifade ederek SEC Başkanı Gary Gensler’a konuya ilişkin mektuplar yayınladı. Bu isimler arasında, Bitcoin Trust’ı (GBTC) Spot Bitcoin ETF’ine dönüştürmek üzere yapılan başvurunun reddedilmesi üzerine tepki gösteren Grayscale yetkilisi de vardı. Yetkili, bir varlığın türev piyasasına yatırım yapılmasının kabul edilebilir olduğu ancak varlığın kendisine yatırım yapılmasının kabul edilemez olduğu görüşünün hiçbir dayanağı olmadığını söyledi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Piyasadaki Yön Belirsizliği Devam Ediyor: 2022, Kripto Para Birimleri Adına Nasıl Bir Yıl Olacak?

Sonrakini Oku

Carolina Hurricanes, Popüler Şaka Para Birimini Ödeme Yöntemlerine Ekledi

Bir Cevap Yazın