SEC Başkanı Kripto Düzenlemesi İstiyor!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler’in, ülkenin kripto alanı için kapsamlı bir düzenleme planı hakkında çalıştıklarını bildirdi.

Yatırımcıları Korumak Bizim Görevimiz

Yapmış olduğu bir Bloomberg röportajında Gensler, SEC’in Amerika’daki kripto yatırımcıları için güvenlik önlemleri alma arzusunu dile getirerek, “Birisi spekülasyon yapmak isterse, bu onların seçimidir, ancak bir ulus olarak bu yatırımcıları sahtekarlığa karşı korumak bizim görevimiz” dedi.

SEC başkanı, şu anda Komisyon tarafından incelenmekte olan kripto ile ilgili yedi politika değişikliği belirledi. Bunlar, token teklifleri, merkezi olmayan finans (DeFi) ve stablecoin’lerle ilgili konuları içermekte. Gensler’in SEC’inin diğer odak noktaları ise, yatırım, borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) ve borç verme platformları olarak belirtildi.

Gensler’e göre, kripto borsası düzenlemeleri, kripto ticareti arenasında SEC gözetimini sağlamanın en basit yolu olabilir. Bununla birlikte, bu tür yasal politikalar, diğer DeFi platformlarının yanı sıra merkezi olmayan borsaları da içerebilir.

Gensler ayrıca kripto kredi piyasasının SEC’in radarına girdiğini belirledi. Kripto kredi devi BlockFi’ye karşı devlet düzenleyici eylemlerinin artışı, pazar segmentinde gelecekteki SEC eylemi için bir öncü olabilir.

Gensler, bu şirketlerin getiri sağlamak amacıyla dijital varlıkları bir araya getirmesini, SEC’in yatırım fonları üzerinde uygulananlara benzer düzenlemeler uygulayabilmesi için bir sebep olarak görmekte.

SEC’in Gündeminde Düzenleme Yok

Gensler, ABD kripto piyasasına düzenleyici bir netlik getirmeye gerçekten hevesli olsa da, bu önlemlerin şu anda SEC için gündemde olmadığı bildiriliyor.

Komisyonun ajandasında kriptoyla ilgili olmayan 50’ye yakın politika konusu olduğu için, kripto düzenlemeleri şimdilik geri planda kalmış olabilir.

Bu arada, Senatör Elizabeth Warren da dahil olmak üzere Kongre üyeleri, daha katı kripto para düzenlemeleri için baskı yapmaya devam ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Popüler Analist Açıkladı: Ethereum (ETH) Çok Büyük Bir Boğa Hazırlığında!

Sonrakini Oku

Alman Modaevi Philipp Plein, Kripto Paralarla Ödeme Kabul Etmeye Başladı

Bir Cevap Yazın