SEC Başkanı Değişti: BTC, ETH, XRP, LINK ve Tüm Kripto Paralar Yeşillendi!

Geride bırakmaya hazırlandığımız hafta kripto para birimleri için adeta deprem etkisi yarattı. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a karşı açtığı davanın ardından XRP başta olmak üzere birçok kripto para biriminde ciddi düşüşler yaşandı.

Ancak SEC başkanının değişmesinin ardından kripto para piyasasında yeniden olumlu havanın esmeye başladığında görüyoruz. Hemen hemen her kripto para birimi güne yükselişle başladı.

Kriptolar Yükselişte

SEC Başkanı Jay Clayton’ın 23 Aralık’taki istifasının ardından koltuğu dolduracak isim hemen açıklandı. 24 Aralık itibari ile yeni SEC başkanının Elad Roisman olduğu açıklandı. Clayton’ın Bitcoin ve kripto para birimlerine çok sıcak bakmadığı biliniyordu. Clayton ve Rosiman bu noktada birbirlerinden ayrılıyor, çünkü yeni SEC başkanının kripto para birimlerine yakın bir isim olduğu düşünülüyor.

Kripto para birimlerinin başkan değişikliğine anında yükseliş tepkisi vermesi de muhtemelen Rosiman’ın yaklaşımlarından kaynaklanıyor.

Yeni SEC başkanının açıklanmasının ardından lider kripto para birimi Bitcoin 24 saat içinde yaklaşık olarak yüzde 3’lük bir artış yaşadı ve fiyat 23.500 dolarlık seviyenin üzerine çıktı.

En Çok Artış: XRP

SEC’in Ripple’a karşı açtığı davanın ardından XRP büyük değer kaybetmişti ve fiyat 0,21 dolar bandında kadar gerilemişti. Gerilemenin başladığı seviyenin 0,52 dolar seviyesi olduğu düşünüldüğünde adeta bir çakılma yaşandığı anlaşıyor.

Ancak nasıl ki son günlerde en çok XRP düştüyse SEC başkanının değişmesi ile oransal anlamda yine en çok XRP yükseldi. 0,21 dolar bandından yükselişe başlayan kripto para birimi son 24 saatte %22 artış kaydederek 0,37 dolar bandına kadar yükseldi. Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,33 dolardan işlem gören XRP’nin bu hızlı yükselişi aslında yatırımcıları şaşkınlığa uğrattı.

Altcoin Fiyatları

Tablolara bakıldığında SEC başkanının değişmesi ve yeni ismin kripto para birimlerine pozitif baktığının düşünülmesi tüm kripto paralarda aynı yükseliş etkisini yaratmış gibi görünüyor. Örneği piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) yüzde 5’in üzerindeki artışı ile yeniden fiyatını 600 doların üzerine taşıdı ve yazının yayına hazırlandığı sırada 609 dolardan işlem görüyor.

Dünün en büyük düşüş yaşayan kripto para birimlerinden biri olan Chainlink (LINK) ise yükseliş eğilimi birlikte yaklaşık olarak yüzde 7 yükseldi ve yazının yayına hazırlandığı sırada 11,25 dolardan işlem görüyor.

Yıl sonuna yaklaşırken herhangi bir ekstrem durum olmaması halinde analistler yılın bu yükseliş grafikleri kapanmasını bekliyor. Ancak kripto para ekosisteminde her an her şey olabildiği için takipte kalmakta fayda var.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

ABD’deki Yönetim Değişiklikleri Kripto Paralar Üzerine Nasıl Etki Yaratacak?

Sonrakini Oku

Sıcak Gelişme: Bitcoin Fiyatı 28.000 Doları da Geçti: Hedef 30.000 Dolar mı?

Bir Cevap Yazın