Satoshi Nakamoto Olduğu Düşünülen İsim, İddialara Yanıt Verdi

Lider kripto para birimi Bitcoin’in mucidi olan Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu veya kimlerden oluştuğu hala büyük bir gizem. Daha önce Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden Craig Wright gibi birçok isim olsa da bunların hiçbiri söz konusu durumu kanıtlayamadı ve Satoshi hala bilinmezlik içerisinde yer alıyor.

Buna rağmen geçtiğimiz aylarda Reddit üzerinde yayınlanan bir videoda, Satoshi Nakamoto’nun birçok BTC yatırımcısının yakından tanıdığı Adam Back olabileceği iddia edildi. İlgili video Adam Back ve Satoshi Nakamoto arasında çok fazla benzerlik olduğunu iddia etti ve bu durum büyük bir ilgi çekti.

Satoshi Nakamoto Asla Bulunamayacak

Adam Back ise bu iddiaları sert bir şekilde yalanlayıp, kendisinin çok fazla ortak özelliğe rağmen Satoshi Nakamoto olmadığını vurgulamıştı. Back ve Satoshi’nin aynı kodlama dilini kullandığı, ikisinin de ana dil gibi İngilizce bildiği ve büyük ihtimalle İngiltere doğumlu olduğu, ikisinin de kriptografi uzmanı olması okların birçoğunu Back’in üzerine çekmekte.

Back ise geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği röportajında bu sorulara yine yanıt verdi ve “kimsenin Satoshi’nin kim olduğunu bilmediğini” ve bilemeyeceğini vurguladı.  2008 yılında Satoshi Nakamoto’nun kendisine e-posta bile gönderdiğini ifade eden Back, kendisinin Satoshi olmadığını bir kere daha tekrarladı.

Bu da Bitcoin’in mucidi olduğu düşünülen kişinin yine Satoshi olmadığını ortaya koymakta. Satoshi için olan arayış ise bir süre ve belki de sonsuza kadar devam edecek gibi duruyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Vitalik Buterin, Çok Merak Edilen Ethereum Sorusunu Yanıtladı

Sonrakini Oku

Bitcoin Hareketlendi: Yükseliş Nerede Duracak?

Bir Cevap Yazın