Şaşırtan Google Verileri: Bitcoin’e Duyulan İlgi Ne Durumda?

Kripto para piyasası son zamanlarda büyük bir değer kaybına uğrasa da Google verileri dikkat çeken noktalara işaret ediyor. Google Trends istatistiklerine göre “Bitcoin” kelimesinin arama motorunda kullanılma sıklığı yeniden yükselişe geçti. Böylece Bitcoin anahtar kelimesi geçtiğimiz Mart ayındaki kadar popüler bir hale geldi.

Dev arama motoru Google üzerinde gerçekleştirilen Bitcoin aramaları geçtiğimiz sekiz ay boyunca devamlı bir düşüş trendi içerisinde seyrediyordu. Bu düşüşe gerekçe olarak BTC fiyatında kaydedilen %85 oranlı düşüş gösterilebilir. Ancak görünüşe bakılırsa kripto paraların fiyatında görülen düşüşler o varlığa duyulan ilgiyi azaltmıyor. Peki Google Trends istatistiklerindeki “Bitcoin” artışına sebep olan etmenler neler olabilir?

Piyasanın öncüsü Bitcoin’in 28 Kasım Çarşamba günü kaydettiği dikkat çekici artışı siz kıymetli okurlarımızla paylaşmıştık. BTC fiyatındaki bu artış uzun bir süre boyunca kaydedilen en iyi günlük performansın ardından yaşanmıştı. Bitcoin en son buna benzer bir artış sergilediğinde takvimler 12 Nisan 2018 tarihini gösteriyordu.

Lider kripto paranın fiyatında görülen bu ani artışın, kasım ayının ortalarında başlayan ve %35’lik değer kaybına neden olan hızlı düşüşün ve kripto para sektöründeki birtakım olumlu gelişmelerin Bitcoin anahtar kelimesini popüler hale getirdiği ifade ediliyor. Ayrıca Bitcoin Cash hard fork’unun ardından başlayan hash gücü savaşı da kullanıcıların ilgisini çekmiş olabilir. Öte yandan New York Borsası (NYSE) tarafından desteklenen Bakkt platformuyla ve bir diğer dev borsa Nasdaq ile ilgili çıkan haberlere Bitcoin’e duyulan merakı artıracak cinsten. Tuhaf bir şekilde “kripto” ya da “Ethereum” gibi benzer sözcüklerin verilerinde belirli bir artışın olmadığı görülüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Amazon’un Blockchain Adımları Bitmek Bilmiyor

Sonrakini Oku

TRON Oyunlar İçin Kesenin Ağzını Açtı

Bir Cevap Yazın