Şartlar Rusya’yı Kriptoya Yöneltiyor Ancak Bu 3 Sebep Buna Engel Oluyor!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme kararının ardından, Rusya’ya yaptırımlar başladı ve Ukrayna’ya da destekler çoğaldı. Kripto ekosistemi duruma sessiz kalmadı ve hem bazı borsaların Rusya’ya yaptırımı hem de Ukrayna’ya çığ gibi büyüyen desteği ile piyasadaki önemli bir olgu oluşunu tekrardan ispatladı.

Özellikle Rus bankalarının SWIFT sistemine olan bağlantılarının kesilmesi ile Rus liderler ve bankaların varlıkları donduruldu ve ülkeye yabancı para birimi işlemlerinde kısıtlama getirilmiş oldu. Böylece Ruslar paralarını kripto para birimlerine taşıyarak çözüm üretmeye başladı ve özellikle Bitcoin (BTC)’nin Rusya’da kullanımını arttırmış oldu. Yani risk durumlarında Bitcoin (BTC) ve diğer para birimlerinin önemi baş gösterdi ve hem Ruslar hem Ukraynalılar, bu dijital para birimlerine son dönemlerde çokça başvurmaya başladı.

Bu Sebepler Engel Oluyor!

Ancak ne yazık ki teorik olan her şeyin uygulamada farklı olabileceği gibi, bu senaryo da tam anlamıyla gerçekleşmiyor ve Ruslar kripto dünyasında birçok engelle karşılaşıyor.

Bu engellerden ilki, Rus liderlerinin ve milyarderlerinin yaptırımlardan kaçması için piyasada gerekli ölçüde likidite olmaması olduğu belirtiliyor. Kripto piyasası milyarlarca dolarlık kripto para birimlerini taşıma eylemini kaldırabilecek bir zemine sahip gözükmüyor.

İkinci engel de anonimlik olarak ortaya çıkıyor. Yaptırımlardan kaçmaya çalışan Rus milyardeler kripto para birimlerinin anonimliğine ihtiyaç duyuyor ancak blockchain’de her işlem ayrıntılı olarak izlenebiliyor ve nakit paraya oranla kripto işlemleri daha az anonim kalıyor. Hatta gerektiği zaman siber kolluk kuvvetleri tarafından işlemler dahi başlatılabiliyor.

Her İşlem İzleniyor

Son olarak, kripto borsaları yaşanan hackler, scamler, yasa dışı faaliyetler ve rug pulllar kaynaklı artık daha temkinli olduğu için büyük çaplı yapılan işlemlerde kısıtlamalar mevcut olabiliyor ve her işlem izleme platformlarında açığa çıkıyor. Bu nedenle özellikle izlenebilir olduğu bilinen blockchain üzerinde Rus milyarderlerinin yaptığı her işlem dikkat çekecek ve ifşa olmak istemeyeceklerdir. Ayrıca birçok borsadan Rusya’ya yaptırım gelmesi de Ruslara büyük bir engel teşkil ediyor.

Bunlara ek olarak dünyanın dört bir yanında Ukrayna için bağış toplanıyor ve kripto para birimleri bu bağışların ana karakteri oluyor. Son alınan bilgilere göre toplamda 54 milyon dolarlık bir bağış toplandığı düşünülüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kripto Para Piyasası Düşüşte: Bitcoin (BTC), 40.000 Doların Altına Geriledi!

Sonrakini Oku

Dev NFT Platformu, Bu Ülkedeki Kullanıcıların Hesaplarını Devre Dışı Bıraktı!

Bir Cevap Yazın