Santander’in Ripple Uygulaması 4 Ülkede Görücüye Çıkıyor

Avrupa’nın en büyük bankası Santander, Ripple blockchain’i altyapılı mobil uygulamasının dört ülkede kullanılacağını açıkladı. Ripple’ın en büyük müşterisi Santander’in uygulamayı kullanmayı başlayacak olması Ripple ağını daha da güçlendirecek.

Banka çalışanlarının 18 aydır uygulama üzerinde çalışmalar yaptığı ve 10 ila 10 bin pound arasındaki ödemelerde Apple Pay’i entegre ettiği biliniyor. Peki şanslı ülkeler hangileri? Şirketin 2017 bilançosunun paylaşıldığı sunumda bu ülkelerin İspanya, Brezilya, Birleşik Krallık ve Polonya olduğu kaydedildi. Bu 4 ülkedeki Santander müşterileri aynı gün içinde, hatta bir dakikadan kısa bir sürede ülkeler arası gönderim ve ödeme yapabilecek. Uygulamayla birlikte gelen dijital cüzdanı kullanıcılar kişisel finans yöneticisi olarak ve kendi ödemelerini yapmada kullanabilecek.

Santander sözcüsü, uygulamanın birkaç ay içinde piyasaya sürüleceğini ve proje kapsamında xCurrent’ı kullanacaklarını doğruladı. Ripple’ın xCurrent ürününde Ripple ağının para birimi olan XRP kullanılmıyor. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse da Twitter’dan takipçilerini konuyla ilgili bilgilendirdi ve uygulamanın bu çeyrekte piyasaya sürüleceğini not düştü.

Ripple rezervi

Ripple’ın Ocak ayı rezervi 1 milyar XRP’ydi. Bu fondan 84 milyon dolar değerinde XRP harcanırken, geri kalan yaklaşık 900 milyon XRP ay sonunda tekrar emanet hesabına gönderildi. Şirketin halihazırda 61 milyar XRP’si 4 yıldan uzun süredir emanet hesabında tutuluyor

Şirketin benimsediği bu politikanın kullanıcı güvenini artırmak için uygulamaya konduğunu söyleyebiliriz. Token’lere erişimin kısıtlanması, büyük fiyat dump’larını, dolayısıyla fiyatın düşmesini engelliyor. Eskiden 300 milyon XRP olan aylık rezervin şimdi yalnızca 100 milyon seviyelerine düşmesi dikkatlerden kaçmadı. Bu para, şirketin dahili harcamalarında kullanılıyor. Öte yandan XRP, yazının hazırlandığı sırada 0.83 d0lardan işlem görüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Blockchain teknolojisi, uzay keşifleri için önemli hale geldi

Sonrakini Oku

Qtum Uzaya Blockchain Node’u Gönderdi

Bir Cevap Yazın