Sahte Site İçin Ünlü İsimler Kullanıldı

Ortaya çıkan son haberlere göre dolandırıcılar, var olmayan ve potansiyel olarak oldukça tehlikeli bir Bitcoin yatırım platformunun reklamını yapmak için sahte haberleri kullanmaya başladı.

Ünlü İsimler Kullanıldı

Müşterileri etkilemek için oluşturulmuş “Bitcoin Profit” adlı web sitesinin güvenilirliğini arttırmak için ünlü isimler bunun hakkında konuşuyormuş gibi haberler yapıldı. Economicsworld.info adlı web sitesi için aktris Kate Winslet‘in ve Twiggy olarak da bilinen Avustralyalı işadamı Andrew Forrest‘in olumlu yorumlar yaptığı ifade edildi.

Bunun yanında Richard Branson, Elon Musk ve Bill Gates‘in desteğinin bulunduğu da iddia edilen Bitcoin Profit, kripto para dünyasında kullanılan büyük dolandırıcılık girişimlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Yayınlanan sahte haberlerde her ünlünün fotoğraflarıyla beraber Bitcoin’e yaptıkları yatırımlar ve bunlardan kazandıkları tutarlar yer aldı. Yapılan sahte açıklamalarda Bitcoin’in haftalık olarak en az % 4,110 getiri sağladığı belirtildi.

Kategori Hataları

İngiltere merkezli günlük haber kaynağı olan Mirror’ın Winslet’ı uyarması üzerine ünlü oyuncu hem fotoğraflarının izinsiz kullanılması hem de yaptığı iddia edilen açıklamaların kendisine ait olmadığı gerekçesiyle şikayetçi oldu.

Öte yandan konuyla ilgili yapılan açıklamalarda bir kamuoyu sözcüsü, “Bu yanıltıcı tanıtım tamamen samimiyetsiz bir şekilde ve kategorik olarak yanlıştır. Bu durumla, uygun kanallar aracılığıyla ilgileniyoruz.” açıklamasını yaptı.

Bu dolandırıcılık girişimi bir dönem Twitter’da oldukça sık kullanılan ve yine ünlülerin isimlerinin karıştırıldığı eski dolandırıcılık sistemini hatırlatıyor. Örneğin dolandırıcılar, onaylanmış hesaplardan Tesla CEO’su Elon Musk gibi görünmek için profil resimlerini ve isimlerini değiştirmişti. Kasım başlarında gerçekleşen olayda Elon Musk’ın 10.000 Bitcoin dağıttığı iddia edilmişti. 

 

Kaynak: Cointurk

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Stratford City Hall Saldırısı ve Bitcoin

Sonrakini Oku

Araştırma: En ”Temiz” Borsalar Açıklandı!

Bir Cevap Yazın