Rusya’ya Yaptırıma Sıcak Bakmayan Bu Kripto Borsasından Yeni Hamle!

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş başlatması sonrasında geleneksel finans ve kripto borsalarından Rusya’ya yaptırımlar başlamıştı. Kripto borsası, tüm küreselde olduğu gibi duruma tepkisiz kalmadı ve Ukrayna’ya yardımları da başlatmıştı. Ayrıca diğer sektörler de kripto para birimini Ukrayna’ya yardım amaçlı kullanmış ve kriptonun kriz durumlarında önemi ortaya çıkmıştı.

Bunlara ek olarak bazı kripto borsaları Rusya’ya yaptırım yapma kararı aldı ancak Coinbase ve Binance gibi kripto borsasının devleri ise bunun hükümeti değil insanları cezalandırmak olduğunu savunarak yaptırımı reddetmişti. Bu gelişmelerden sonra Coinbase, yasa dışı faaliyetlerle bağlantılı 25.000’den fazla Rus cüzdanını platformlarından engelleme kararı alıyor.

Coinbase Artık Yaptırım Yanlısı!

Coinbase, 7 Mart’ta yaptığı açıklamayla beraber artık yaptırımlara uyma kararı aldıklarını, bunun içinse bir yaptırım programı geliştirdiklerini söylüyor. Şirket, özellikle Rus olan ve suç faaliyetinde bulunan kuruluşlarla bağlantılı olan kişileri engellemeyi hedefliyor ve bu kişilerin 25.000’nin üzerinde olduğunu bildiriyor. Coinbase yetkilisi, durumu şöyle ifade ediyor:

“Coinbase olarak bugün kendi proaktif araştırmalarımızla belirlediğimiz, yasa dışı faaliyetlerde bulunduğuna inandığımız Rus kişi veya kuruluşlara bağlı olan 25.000’den fazla cüzdanı engelleme kararı aldık. Ayrıca yaptırımın tam anlamıyla uygulanabilmesi için bu cüzdan adreslerini de hükümetle paylaştık.”

Piyasa Likiditesi ve Blockchain

Kripto sektörünün devlerinden olan Coinbase, işlemlerin halka açık olduğunu, izlenebilir ve güvenebilir olduğunu belirtiyor. Bu nedenle Coinbase, blockchaine kaydedilen işlemlerin değiştirilemeyeceğini ve kötü amaçlı yatırımcıların tespitinin kolayca yapılabileceğini savunuyor.

Öte yandan Ruslar ve Rusya hükümeti, yaptırımlar arasında çok fazla seçenek bulunmadığından, kriptoya yöneliyor. Ancak kripto dünyasının likiditesi, Rus milyarderlerin varlıklarının büyük işlemlerini kaldıracak kadar büyük olmayabilir. Ayrıca eğer ki Rus milyarderler, yasa dışı işlemlerle kara para aklama yapmak isterlerse ve kripto piyasasının likiditesi buna izin verse bile, blockchainde yapılan büyük işlemler dikkat çekecektir. Bunlara ek olarak tamamen şeffaf olan blockchainde mutlak olarak yasa dışı işlemler bulunacak ve yaptırımlar başlayacaktır. Her ne kadar anonim olduğu düşünülse de blockchainde yapılan işlemler nakite oranla daha şeffaf ve izlenebilir oluyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Popüler Kripto Para Cüzdanında Kesintiler Yaşanıyor! Binlerce Kullanıcı Etkilendi

Sonrakini Oku

Glassnode, Güncel Verilere Dikkat Çekti: Bu Dört Borsadaki BTC Arzı Yükselişte!

Bir Cevap Yazın