Rusya’ya Bir Darbe de Kripto Borsasından: Yasaklamalar Başladı!

Hali hazırda süren Rusya-Ukrayna savaşı için Rusya’ya bir yaptırım da kripto borsasından geliyor. Halka açık ilk kripto borsası olduğunu iddia eden ünlü borsa Kuna, Rus rublesi ile yapılan tüm işlemleri platformlarında kapattıklarını söylüyor. Rusya ve Beyaz Rusya’da kullanılan rublenin işleme kapatılması borsa için büyük bir karar olmasına rağmen Kuna kurucusu Mikhail Chobanyan, işlem yasaklarını başlattıklarını ve savaş bitene kadar açmayacaklarını net bir şekilde ifade ediyor.

Birçok Borsa Yaptırımları Başlattı

Ayrıca WhiteBIT de yeni kullanıcılar için yeni doğrulama prosedürleri getirerek Rus kayıtlarını askıya alacaklarını bildiriyor. WhiteBIT, Rusya için önemli bir konumda bulunuyor çünkü platformlarında BTC/RUB transfer çiftinde günlük 20 milyon dolarlık işlem hacmini yönetiyor.

Bütün bunlara ek olarak CEX io da yeni Rus kullanıcı kayıtlarını askıya almalarının yanı sıra, mevcut tüm Rus mevduat ve yatırım faaliyetlerini de askıya aldıklarını belirtiyor.

Bu üç ünlü borsa bu adımları atarken, kripto piyasasının en büyük borsalarından henüz bir açıklama veya yaptırım adımı gelmedi. Bazı ünlü borsalar ise açıklamalarıyla yaptırım yanlısı olmadığını gösteriyor. Örneğin Binance sözcüsü, herhangi bir şekilde insanların kriptoya erişimini tek taraflı olarak yasaklamaya karar vermenin kriptonun temel varoluş nedenine karşı olduğunu söylüyor. Coinbase ise, tek taraflı bir yasağın hükümetlerin arasındaki savaşta sadece Rus vatandaşlarının mağduriyetini yaratacağını söylüyor.

Savaş Kaynakları Azaltılmalı

Öte yandan Ukrayna’da siviller, evlerinin ve şehirlerinin bombalanmasına maruz kalıyor ve sebepsiz bir tarihi yıkımın ortasında bulunuyorlar. Uzmanlar, belli bir finansal yaptırımın Rus ordusunu durdurabileceğini düşünüyor ve kaynakları azaltmaktan başka bir ek seçenek görmediklerini ifade ediyor. Ayrıca borsalar gönüllü olarak yaptırım yoluna girmezse uzmanlar, ABD başkanı Biden’in devreye gireceğini düşünüyor.

Bütün bu gelişmelerle uzmanlar, Bitcoin’in (BTC) durumdan çok etkilenmeyeceğini çünkü borsaların eylemlerinin Bitcoin ile alakalı olmadığını savunuyor. Savaş karşıtı kripto ekonomistleri, borsaların harekete geçmesini savunuyor ve durumun önemini vurguluyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Deneyimli Analist, Güncel Durumu Değerlendirdi: Bitcoin (BTC) ve Ethereum’daki (ETH) Teknik Görünüm!

Sonrakini Oku

Bu Meme Token Milyonlarca Yakılıyor: Fiyatına Etkisi Olacak mı?

Bir Cevap Yazın