Rusya’nın Yeni Başbakanı Bitcoin İçin İyi Olabilir Mi?

Rusya geçtiğimiz günlerde bütün kabinenin istifası ve yeni Başbakan‘ın göreve getirilmesi ile şok oldu. Putin’in onayladığı isim olan Mikhail Mishustin, kripto para birimleri hakkında daha önce yaptığı sert açıklamalarla biliniyor. Yeni başbakan daha önceki açıklamalarında “kripto paralar gerçek para değillerdir ama bunlarla ilgili işlemler vergiye tabi tutulmalı” gibi sektör karşıtı cümleler kullanmıştı.

Mishustin Dijitalleşmeyi Savunuyor

Yine de kendisinin dijitalleşmeden yana birisi olduğu ve hükümeti kripto para birimlerine doğru yöneltebileceği tahmin ediliyor. Yeni başbakan Rusya’nın dijitalleştirilmesini savunuyor ve dijital ekonomi hayata geçirilmesi planlanan ilk unsurlardan birisi olarak biliniyor. Mishustin yaptığı ilk açıklamada da kurumsal reformlar hakkında çok fazla efor harcayacağını vurguladı.

Dijital teknolojilerle ilgili reformlar konusunda da yenilikler getireceğini müjdeleyen Mishustin, ülkenin halk için üretilen bir dijital platform haline gelmesi gerektiğinin altını çizdi. Mishustin’in kripto paralar hakkındaki olumsuz yorumlarını 2017 yılında yapmış olması da, bunların değişmiş olabileceğini gösteriyor. Bitcoin ve kripto paralar o yıllarda sektör dışındaki kişiler için “yasa dışı işlerin yasa dışı varlıkları” olarak biliniyordu. Bu durum doğal olarak 3 yıllık süre içerisinde değişti ve artık birçok merkez bankası bile kendi dijital parasını piyasaya sürmeyi planlıyor. Rusya merkez bankası da geçtiğimiz günlerde benzer bir haberle anılmıştı.

Mishustin’in ülkesi için yapacağı dijital reformlar, kesinlikle kripto paraları veya en azından blockchain‘i de daha fazla ön plana çıkartabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Kanada Kripto Para Borsalarını Hedef Aldı!

Sonrakini Oku

Binance, Onuncu Binance Coin Yakma İşlemini Tamamladı!

Bir Cevap Yazın