Rusya’dan Kripto Paralara Bir Darbe Daha Geldi!

Rusya Çalışma Bakanlığı, federal ve yerel hükümet organlarının yetkililerine kripto para sahibi olmalarının yasak olduğunu ve herhangi bir kripto para birimi varlıkları varsa bunları elden çıkarmaları gerektiğini bildirdi.

Rusya ve Kripto Para Engeli

İlk olarak Rus kripto haber kuruluşu Forklog tarafından bildirilen habere göre, Bakanlığın internet sitesinde yayınlanan ve 16 Aralık 2020 tarihli bir belge, direktifin yolsuzluğu önlemeyi amaçladığını gösteriyor.

Belgede, Rusya Merkez Bankası yönetim kurulu üyeleri ve devlete ait şirketlerin başkanları dahil olmak üzere, Rusya’daki federal ve yerel düzeydeki kamu görevlilerinin, eşlerinin ve reşit olmayan çocuklarının kripto para birimlerine ve ülke dışında piyasaya sürülen herhangi bir dijital varlığa sahip olmasına izin verilmediği ifade ediliyor.

Bahsi geçen belgede bu Ocak ayında yürürlüğe giren dijital varlıklarla ilgili yasaya değiniliyor. Yasa, devlet görevlilerinin yabancı bankalarda hesap açmasını ve yabancı ülkelerden finansal araçlar satın almasını yasaklayan yasa da dahil olmak üzere diğer Rus yasalarında bir dizi değişiklik yaptı. Artık bu liste de yabancı ülkelerde piyasaya sürülen ve kripto para birimi kavramına uygun olarak işlem gören varlıklar da yer alıyor.

Son Tarih: 1 Nisan

Yapılan açıklamalara göre devlet görevlileri 1 Nisan’a kadar ellerindeki kripto para birimlerini elden çıkarmak zorundalar.

Ancak açıklama kuralları henüz çok katı değil. Yeni yasanın yürürlüğe girdiği ilk yıl olduğu için, kamu görevlilerinin 2020 yılı için yolsuzlukla mücadele beyanlarında diğer mülk türleriyle birlikte dijital varlıklara da sahip olduklarını bildirmeleri gerekmiyor.

Bunlara ek olarak konuyla ilgili kamuya açık bir rapor bulunmadığından, Rusya’daki hükümet yetkililerinin kaçının kripto para birimi sahip olduğu ile ilgili net bir bilgi bulunmuyor. Ancak bunların yanında Rusya’nın en büyük bankası SberBank yaptığı son açıklama ile kendi kripto para birimini çıkardığını açıkladı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

BTC Uzman Yorumları: 2021 Yılı Bitmeden Bitcoin Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Sonrakini Oku

Ünlü CEO Bitcoin’in (BTC) Düzenlemesi Hakkında Ne düşündüğünü Açıkladı

Bir Cevap Yazın