Rusya, Yabancı Şirketlere Kripto Para Ticaret İzni Vermeye Hazırlanıyor

Rus Maliye Bakanlığı, yabancı şirketlerin kripto para ticareti yapmalarına izin verecek bir tasarı hazırlıyor. Rusya’nın bu kararı, kripto para birimleri için hazırlanan yasal çerçevenin hemen arkasından geldi.

Rus haber ajansı Ria Novosti’de yayınlanan bir habere göre, Maliye Bakanlığı, kripto para ticareti yapmak amacıyla Rusya’da yabancı şirketler kurulmasını teklif etti. Ayrıca Maliye Bakanı Yardımcısı Alexei Moiseev gazetecilere yaptığı açıklamada, Russky ve Oktyabrsky adalarında organize kripto para ticareti yapma imkanını değerlendirdiklerini söyledi.

Oktyabrsky, Avrupa’nın Kaliningrad Bölgesinde bir nehir adası. Russky adası ise Pasifik kıyılarında, Vladivostok şehrinin bir parçası. Geçen yılın Kasım ayında bir Hong Kong şirketi, Russky adasında kripto para maden çiftliği kurmayı planladıklarını açıklamıştı.

Moiseev, yakın zamanlarda yayınlanan, “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” adlı tasarıda bu iki adanın ismine değinildiğine de dikkat çekti. Ayrıca Ria Novosti’ye göre Russky adasındaki kripto para ticaretine ilişkin fırsatlar, Uzak Doğu bakanlıklarıyla da görüşülüyor.

Moiseev, Ruble ve diğer varlıklarla yapılacak olan kripto para ticaretinin farklı bölgelerde çözülmesi gerektiğine de değindi. Moiseev sözlerine,“Bu ticaret belki ortak topraklar üzerinde olmayacak; ama Vladivostok Free Port gibi özel bölgeler için halihazırda “offshore” düzenlemeleri var. Şimdi de daha özel yönetime sahip Rusky ve Oktyabrsky adaları için bir tasarı hazırlıyoruz.” diyerek devam etti.

Farklı Görüşler

Maliye Bakanlığı ve Rusya Bankası hala ruble ve diğer varlıklarla yapılacak kripto para ticareti konusunda anlaşmaya varabilmiş değil.

Tass’a göre, Rusya İnternet Geliştirme Danışmanı Herman Klimenko, Maliye Bakanlığının kripto para ticaretiyle ilgili bu hamlesini eleştirdi. Klimenko’ya göre kripto para ticaretinin yapıldığı yerin hiçbir önemi yok. Klimenko düşüncelerini; “Bu, belli bir bölgede madenciliği yasallaştırmayla aynı şey. Bunun belli sitelerde ya da belli ekipmanlarla yapılıp yapılmadığını kanıtlayamazsınız.”sözleriyle belirtti. Ayrıca Klimenko, yabancı şirketlerin uygulamalarının ekonomik bir dayanağı olmadığına ve yeni iş alanları yaratmayacağına inanıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Cointurk › Genel › Singapur Airlines’tan Blockchain Tabanlı Dijital Cüzdan Singapur Airlines’tan Blockchain Tabanlı Dijital Cüzdan

Sonrakini Oku

Bitcoin 2018’de Tekrar $20.000 Olacak

Bir Cevap Yazın