Rusya, Seçimlerde Blockchain Teknolojisinden Faydalanacak

Rusya seçim araştırma merkezi 5 Mart’ta yaptığı resmi bir basın açıklamasıyla, yakın zamanda düzenlenecek olan, 2018 seçimlerine ilişkin anket sonuçlarını takip etmek için Blockchain’i kullanacağını açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi (VTSIOM), akıllı teknolojiler ve ICO danışmanlığı alanındaki uzmanlığıyla tanınan 2chain firmasıyla ortaklık kurdu. Bu ortaklıkla beraber Blockchain teknolojisi dünyada ilk defa resmi bir oylamada kullanılmış olacak.

Yetkililere göre, VTSIOM ve 2chain, anketlerden toplanan bilgileri Blockchain temelli bir veri tabanında saklayacak. Ayrıca DDos saldırılarının ve diğer zararlı tehditlerin, özellikle sandık günü uzak tutulması sağlanacak.

VTSIOM genel müdürü Valery Fyodorov bu konuyla ilgili, “Şimdiye kadar yaptığımız anketlerde yaşadığımız DDOs saldırıları ve anonim bilgisayar korsanlarının yaptığı saldırılar sebebiyle seçim gününde web sitesini kullanıma kapatmak zorunda kaldık.” açıklamasını yaptı ve şu sözlerle devam etti;

Blockchain sayesinde, topladığımız verileri siber saldırılardan koruma seviyemizi yükseltebiliyoruz ve bilgi aktarımlarındaki zayıf yönleri güçlendirebiliyoruz. Ayrıca verilerin bütünlüğünü ve değişmezliğini garanti edebiliyoruz.

Ayrıca Fyodorov, Estonya ve İrlanda’dan gelen benzer fikirlerin hala planlama aşamasında olduğunu ve dolayısıyla kendilerinin kullanacağı bu sistemin, dünya üzerinde paralelinin olmadığını da belirtiyor.

12 Mart’ta tanıtılacak olan proje, herkesin Blockchain sayesinde özel bir portal kullanarak izleyebileceği, gerçek zamanlı güncellemeleri de içerecek.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Why You Shouldn’t Ride Elephants In Thailand

Sonrakini Oku

Tayvan’lı Havayolu Firması Bitcoin İle Ödeme Kabul Edecek

Bir Cevap Yazın