Rusya Mt. Gox’ta Kaybedilen 200.000 BTC’nin Peşinde

Cointelegraph’ın haberine göre Rus hukuk firması “Zheleznikov and Partners”Mt. Gox fiyaskosunda kaybolan 200.000 BTC ile ilgili yasal adımlar atmayı önerdi.

Kayıplar Geri Gelebilir Mi?

12 Eylül’de eski bir BBC gazetecisi olan Andy Pag yaptığı bir haberde, Moskovalı hukuk bürosunun Mt. Gox saldırısında kaybedilen yaklaşık olarak 2 milyar dolara yakın Bitcoin’in geri kazanabilecekleri bir teklif sundukları bilgisini paylaştı. Yapılan açıklamalara göre avukatlar kurbanlara kayıplarını geri kazanma sözü veriyor…

“Zheleznikov and Partners” avukatları kolluk kuvvetleri ile yapacakları yakın işbirliği sayesinde Rus vatandaşlarının kaybettiği parayı yasal işlem yaparak 200.000 BTC’ye kadar geri alabileceklerini ifade ediyor. Bu konu hakkında adımlar atmaya başladıklarını ifade eden avukatlar şu açıklamayı yaptı:

Henüz tüm kişilerin kimliklerini bilmediğimizi açıkça belirtmek istiyoruz. Polis soruşturması sayesinde mevcut bilgilerin bir araya getirilmesiyle kimlik bilgilerinin ortaya çıkacağını düşünmek için güçlü sebeplerimiz var. Ceza davası başladıktan sonra hızlı bir şekilde ortaya çıkacaklarını ve mağdurlara tazminat verebileceklerini umuyoruz.

Bunların yanında hukuk firmasının bu teklifi ucuz bir teklif olmaktan bir hayli uzak. Çünkü firma %75 oranında bir ücret talep ediyor. Ayrıca geri ödemeyi de tam başarı sağlanırsa yapacaklarını belirtiyor.

Mt. Gox Fiyaskosu

Bilindiği gibi Mt. Gox’un hack saldırısına uğraması belki de kripto para dünyasındaki en büyük fiyaskolardan biriydi.

Şu an için faaliyet yürütmeyen eski kripto para borsası, 2014 yılında uğradığı bir saldırı ile 750.000 Bitcoin’i çaldırdığını kabul etmişti. O zaman için zararın 465 milyon doları bulduğu ifade edilmişti. Sonrasında 1 Ağustos 2015’te, borsanın CEO’su Mark Karpeles Tokyo polisi tarafından tutuklanmıştı.

Daha sonra uzun süren mahkeme sürecinin ardından CEO, finansal kayıtlara müdahale etmekten suçlu bulundu ve hapis cezasına çarptırıldı. Ancak zimmete geçirmeye dair bir kanıt bulunmadığından beraat kararı verildi. Bununla yetinmeyen Karpeles yargılanmak için yeniden başvuruda bulunacağını açıklamıştı…

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin Hakkında Yanlış Anlaşılanlar

Sonrakini Oku

Fransa’da Kriptolar Arası İşlemlerde Vergi Alınmayacak

Bir Cevap Yazın