Rusya Maliye Bakanı: Kripto Ruble’nin Merkezi Olması Mümkün Değil

Rusya Maliye Bakanlığı, devletin karışmaması koşuluyla, ulusal kripto paraya karşı olmadıklarını açıkladı.

Rus basınına göre, Maliye Bakanı Anton Siluanov, Başkan Putin’e, kripto paralar merkezsiz bir teknolojiye dayandığı için, merkezi bir kripto ruble yaratmanın mümkün olmadığını söyledi.

Devletin Daha Çok Bilgilendirilmesi Gerekli

 

Vladimir Putin’in, “cryptoruble” olarak adlandırılan ulusal kripto parayı çıkarma olasılıklarının araştırılması talebini yanıtlayan Bakan Siluanov, Rusya hükümetinin kripto paralar konusunda daha çok eğitilmesi gerektiğini savundu. Ayrıca Maliye Bakanlığı 29 Ocak tarihli bir belgeye göre, hükümetin söz hakkının olmaması koşuluyla, finansal otoritelerin gözetiminde oluşturulacak ulusal kripto paraya itirazlarının olmadığını belirtti.

Interfax tarafından yayımlanan belgeye göre, Siluanov, “bu tür üretimlerin teknik özellikleri” göz önüne alındığında, merkezi bir ulusal kripto paranın üretilmesinin imkansız olduğunu söylüyor. Siluanov, “Kripto paralar merkezi olmayan defter teknolojisine dayanıyor.” diye de ekliyor. Siluanov’un değindiği bu sebeplerden dolayı Maliye Bakanlığı, kripto paraları finanse etmek için devlet fonlarını kullanmaya da sıcak bakmıyor.

Anton Siluanov, dağıtılmış defter teknolojisinin kullanılmasının yasal ve teknolojik kısıtlamalar getireceğini de belirtiyor. Bu açıdan bakıldığında, Blockchain teknolojisini kullanan, Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paraların şu an da gerçekleştirdikleri işlem sayısı nispeten azalacaktır.

Maliye Bakanı’nın hazırladığı belge ayrıca, gizlilik unsuru garanti edilemediğinden, Blockchain teknolojisinin, askeri amaçlarla kullanımının da riskli olabileceği konusunda uyarıyor.  Siluanov bunu söyleyerek, Blockchain işlemlerinin tamamen anonim ve izlenemez oluşuna karşı sert bir iddia ortaya atmış oluyor.

Cryptoruble Anlaşmazlığı

Rusya Merkez Bankası her ne kadar en başından beri ulusal bir kripto paranın yaratılabileceğini savunsa da Siluanov’un yardımcısı Alexei Moiseev Aralık ayında, Maliye Bakanlığı’nın cryptoruble’yi “kullanışsız” olarak nitelendirdiğini söylemişti. Ortaya çıkan bu yeni belge ise bakanlık ve Merkez Bankası arasında, ulusal kripto para konusundaki fay hatlarının daha da belirginleştiği şeklinde yorumlanabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Venezuela İkinci Kripto Parasını Piyasaya Sürebilir

Sonrakini Oku

İtalya Kripto Paralar için Bir Dizi Düzenleme Getirdi

Bir Cevap Yazın