Rusya, Kripto Paraları Yasaklayacak Mı? Vlademir Putin Açıkladı: “Bizim İçin Avantaj”

Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin, kripto para birimlerine ve madenciliğe yönelik birtakım açıklamalarda bulundu. Putin, yaptığı bu açıklamalarda, dijital varlıkların geleceği için umut vadeden sözlere yer verdi.

Bizim İçin Avantaj

Rusya Devlet Başkanı, 26 Ocak’ta Rus hükümetinin üyeleriyle gerçekleştirdiği konferansta “şu anda gündemdeki bir konu olan kripto para birimlerinin düzenlenmesine başlamak” gerektiği belirtti.

Putin, konferans sırasında yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi;

“Elbette kripto para sektöründe, özellikle madencilikte belirli rekabet avantajlarımız var. Yani ülkede mevcut olan elektrik fazlalığı ve iyi yetişmiş personeli kastediyorum.”

Öyle ki 2021’deki verilere göre, Rusya’daki elektrik fiyatları, ev kullanımı için kilovat saat başına 0,06 dolar olarak ücretlendirilirken, işletmeler için 0,08 dolardan ücretlendiriliyor.

Dolayısıyla Rusya’daki bu fiyatları diğer ülkedeki elektrik fiyatlarıyla karşılaştırmak gerekirse, Fransa’da bir kWh elektriğin maliyeti ev sahipleri için 0,2 dolarken, bu ücret işletmeler için 0,14 dolar olarak hesaplanıyor. Bu da Rusya’daki elektrik fiyatlarının 4 katından biraz daha pahalı.

Rus lider Putin, ayrıca konferans sırasında yaptığı açıklamalara ek olarak ülkenin Merkez Bankası başkanını, kripto paraların kullanımı konusunda fikir birliğine varabilmeleri için yakın gelecekte görüşmeye çağırdı.

Riskler Çok Yüksek

Öte yandan geçtiğimiz Perşembe günü, Rusya merkez bankası, yerel kripto ticaretini ve madenciliğini hedef alan ve yasaklama öneren bir rapor yayınladı. Yayınlanan bu raporda, kripto risklerinin “Rusya dahil olmak üzere gelişen pazarlar için çok daha yüksek” olduğunu belirtti.

Rusya Merkez Bankası, bir süredir kripto ile ilgili endişelerini sürdürüyor. Öyle ki Aralık 2021’de Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, “Kripto para birimlerine yapılan yatırımları hoş karşılayamayız” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Ancak geçtiğimiz gün Rusya Maliye Bakanı Ivan Chebeskov, önerilen genel yasağa karşı çıkarak kısıtlama yerine düzenleme çağrısında bulundu. Chebeskov, kripto para birimlerinin yasaklanmasının ülkenin dünya çapındaki teknoloji endüstrisinin gerisinde kalmasına neden olacağını vurguladı.

“Bu teknolojilere gelişme fırsatı vermemiz gerekiyor.”

Öte yandan Putin, milletvekillerine “Merkez Bankası’nın bu yolda engel olmadığına ve bu faaliyet alanında en son teknolojileri tanıtmak için gerekli çabayı gösterdiğine” dair güvence verdi.

Bu güvencelere rağmen Putin, “yüksek volatilite” göz önüne alındığında kripto para kullanımını genişletmenin “belirli riskler taşıdığını” kabul etti.

Rusya Merkez Bankası bir süredir kriptoya şüpheyle yaklaşırken, Putin’in görüşü bir şekilde belirsizliğini korumaya devam ediyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

MrBeast Burger’dan Dogecoin’e Yeşil Işık

Sonrakini Oku

Eski BitMEX CEO’sundan Önemli Bitcoin (BTC) Açıklaması: Aman Dikkat!

Bir Cevap Yazın