Rusya, Çin’in Yolundan Mı Gidiyor?

Rusya, kripto para konusundaki tavrını sertleştiriyor. Çin, kripto para borsaları ile kısıtlayıcı adımlar atmaya başlamış ve 39 borsanın yasaları ihlal ettiğini dile getirmişti. Rusya’nın kısıtlayıcı açıklamaları da Çin’in bu adımının hemen arkasından geldi. Bunların yanında merkez bankalarının kendi finansal sistemini oluşturmak için adeta bir yarış içinde oldukları dünya düzeninde, dijital varlıkların desteklenmemesi çok da şaşırtıcı değil.

Rusya Merkez Bankası

Çin’in adımlarının ardından gelen Rusya’nın açıklamaları, piyasanın 6 aydan sonra toparlanma belirtileri gösterdiği bir döneme denk gelmesi yalnızca bir tesadüf mü ilerleyen günlerde göreceğiz. Ancak Rusya Merkez Bankası’nın ödemelerde kripto para birimlerinin kullanımının yasaklanması yönünde hamle yapacağının açıklanmasının piyasayı nasıl etkileyeceği büyük bir merak konusu…

Ortaya çıkan son haberlere göre Rusya, kara para aklama ve terörizm finansmanı konusundaki endişelerini bir kez daha dile getirdi ve şu açıklamaları yaptı:

Kripto para birimlerinin, suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finanse edilmesinin yanı sıra keskin kur dalgalanmalarının da dahil olduğu nedenlerle önemli riskler taşıdığı yönündeki inancımızı sürdürüyoruz.

Boğucu Adımlar

Rusya’da henüz kripto para yasağı ile ilgili yasal bir hareket olmadı. Ancak merkez bankası, finansal konularda tek kurum olduğunu kanıtlamak için bir kez daha açıklamalar yaptı ve kripto kısıtlamaları konusundaki her adımı destekleyeceklerini belirtti. Bahsi geçen durum yalnızca Rusya’ya özgü değil. Birçok merkez bankası kendi statülerini korumak için kripto para birimleri ile ilgili benzer açıklamalar yapıyor.

Atılan bu boğucu adımların, Çin gibi Rusya’yı da bir kripto para çıkmazına sürükleyeceği belirtiliyor. Çünkü dünyada gelişmeler yaşanırken bu gelişmelere kapıları kapatmak vatandaşların farklı varlıklara yönelmesine yol açabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bakkt CEO’suna Trump Engeli!

Sonrakini Oku

Güney Afrika MB Yeni Kripto Para Regülasyonları Getirecek!

Bir Cevap Yazın