Rus Dumasından, Bitcoin Madenciliği Yorumu

Devlet Duması’ndaki Finansal Piyasa Komitesi başkanı Anatoly Aksakov, Rusya’daki dijital para birimleriyle ilgili mevzuatta yapılacak değişiklikleri tartışırken, kripto para madenciliğinin Rusya’nın girişimcilik faaliyetleri siciline eklenmesi ve buna göre vergilendirilmesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

Anatoly Aksakov: Madencilik, Girişimcilik Olarak Tanımlanmalı

Kripto para madenciliğinin tanımlanması ve ilgili işlemlerin vergilendirilmesi, Rus parlamentosunun son bahar oturumunda kabul edilecek yasal değişiklikler arasında yer alabileceği ifade ediliyor. Bu hafta Tass haber ajansına konuşan Aksakov, şunları söyledi:

“Bu bir tür girişimcilik faaliyeti olmasından ötürü, buna göre tanımlama yapılmalı ve ilgili yasalar çerçevesinde vergilendirilmeye başlanmalıdır.”

Aksakov, Dijital Para İle Kripto Para Ayrımına Değindi

Parlamenter, Duma’nın kripto para birimlerinin vergilendirilmesiyle ilgili olan yasayı, ilk okumada kabul etmesinden dolayı, dijital para birimleriyle ilgili yasada değişiklik yapılması beklediğini dile getirdi.  Anatoly Aksakov ayrıca, şu anda tanımlandığı şekliyle kripto para birimleri ile ilgili yasal terimlerin kullanılmasının kafa karışıklığına neden olduğunu da ekledi. Milletvekili, Rusya Merkez Bankası’nın çıkardığı dijital para birimi (CBDC) ile kripto paraların birbirleriyle karıştırıldığını ve bu ikisi arasındaki ayrımın anlaşılması gerektiğini düşünüyor.

Mali Piyasa Komitesi başkanı, “dijital para biriminin” gerçekte ne anlama geldiğini belirlemek için daha fazla tartışmaya ihtiyaç olduğu konusunda ısrar etti. Kripto para birimi Rus hukukunda dijital para birimi olarak anılsa da, Aksakov, ödeme aracından ziyade yatırım amaçlı bir finansal varlık olarak kullanıldığına dikkat çekti. Rus parlamentosunun üst düzey üyesi, Rusya Merkez Bankası’nın dijital ruble ihraç etme ve tedavülünü sürdürme yetkilerinin de tanımlanması gerektiğini sözlerine ekledi. Para otoritesi, geçen Ekim ayında ulusal fiat para birimini dijitalleştirme planını açıkladı. Merkez bankası, bu yılın sonuna kadar CBDC’nin bir prototipini yayınlamaya hazırlanıyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Elon Musk’ın Tweet’i Yine Etkili Oldu! 763 DOGE Node’u Yükseltildi

Sonrakini Oku

1000 Dolar Yatırım Yapanların Tam 120.000 Doları Oldu! Kripto Fırsatları Zengin Etti!

Bir Cevap Yazın