Ripple’ın XRP Davasına Yönelik Uzman Görüşleri Neye İşaret Ediyor?

Blockchain devi Ripple, 2020 yılının sonlarında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan dava ile büyük bir kayıp yaşadı. XRP fiyatı 0,17 dolara kadar geriledi ve XRP’nin menkul kıymet olduğu iddiası birçok borsanın XRP alım satımını askıya almasına yol açtı.

Ripple Davası, XRP Fiyatının Volatilitesini Arttırdı

Ripple’ın ve XRP’nin yaşadığı bu büyük kayıplardan sonra ise XRP fiyatının küllerinden yeniden doğması, birçok yatırımcıya umut verdi. Bu durum aslında Ripple’ın devam eden dava sürecinde birkaç olumlu haber alması ve bunun piyasalarda etkili olması ile gerçekleşti. Yine de Ripple ve SEC arasındaki davada net bir sonuca ulaşıldığını söylemek pek mümkün olmayacaktır.

Birkaç kripto para borsası devam eden davaya rağmen XRP’yi yeniden listeleme kararı alsa da uzmanlar davada henüz atılması gereken çok fazla adım olduğunu düşünüyor. Özellikle SEC’nin kripto para projelerine açtığı davalar konusunda uzman olan ve Murphy & McGonigle şirketinde blockchain ile kripto para odaklı davalara bakan Daniel Payne, uzman görüşünü paylaştı.

Uzmanlardan XRP Davası Yorumları

Payne, konu hakkında yaptığı açıklamada Ripple davasının SEC’nin daha önceki savaşlarından çok daha zorlu çıktığını kabul etti. Payne, SEC’nin daha önce Telegram ve Kik’e karşı aldığı zaferlere rağmen Ripple’ın kolay pes etmeyeceğini vurguladı ve ekledi:

“Ripple, bunlardan daha farklı bir durum oluşturuyor. XRP ilk olarak 8 yıl önce satışa çıkartıldı ve zamanla XRP ağı merkezsiz bir hal aldı. Ripple ise bu süreçte çoğunlukla XRP’den ayrıldı. SEC ise XRP’nin hala menkul kıymet olduğunu iddia ederek aslında onca yıllık sürecin başına işaret ediyor.”

Ripple Olayı, Belirleyici Olabilir

Frost Brown Todd hukuk şirketinin temsilcilerinden John Wagster ise konu hakkında yaptığı açıklamada Ripple’ın büyük yara aldığını ancak regülasyonların oluşması ile beraber bundan kurtuluş yolu elde edebileceğini vurguladı. Wagster, Ripple’ın anlaşma yoluna gitmesinin ise en mantıklı çözüm olacağını düşünüyor.

Rutgers Hukuk Fakültesi Profesörü Yuliya Guseva ise Ripple davasından çıkacak sonucun kripto para sektörünün genelini etkileyeceğini ve kripto para sektörü için ya büyük bir rahatlama ya da büyük bir sorun olarak görüleceğini belirtti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Milyarder İsim, Dogecoin İlgisinin Durdurulamaz Olduğunu Kaydetti

Sonrakini Oku

Tecrübeli CIO, Bitcoin’in 20.000 Dolara Gerileyebileceğini Öne Sürdü

Bir Cevap Yazın