Ripple’ın Son Başarısı, ABD’li Devi Pişman Edebilecek mi?

Ripple son dönemde kripto para sektörünün en popüler şirketi, XRP ise kripto para birimi oldu. Şirkete ve yöneticilerine XRP’nin menkul kıymet olduğu iddiası ile açılan davada son dönemde yaşanan sert değişimler, XRP fiyatına da olumlu yansıdı.

Borsalar XRP Ticari Hacmini Kaçırıyor

Ripple’ın lisanssız menkul kıymet yani XRP satışı yaptığı iddiası, 2020 yılının sonlarında piyasayı sarstı. Coinbase, Bitstamp ve Binance US gibi birçok kripto para borsası XRP alım satım işlemlerini askıya aldı. Kripto para borsalarına ek olarak kurumsal yatırımcının alım yapacağı bazı platformlar da XRP için kapılarını kapattı.

XRP’nin kısa sürede %200’e varan yükseliş elde etmesi ise şu an kripto para borsaları ile bazı kurumları pişman etmiş olabilir. ABD’nin en büyük kurumsal yatırım fonlarından olan Grayscale de bunlar arasında yer alıyor. Grayscale, açılan dava sonrasında XRP fonunu tasfiye etmiş ve DGCL fonundaki XRP’leri de satmıştı.

Grayscale, XRP Kararından Pişman mı?

Aralık 2020 tarihine kadar XRP’nin Grayscale’in fonları arasında en büyüklerden birisi olarak yerini koruduğu biliniyor. Grayscale dava olayları sonrasında ise bu fonu kapatıp bütün XRP’leri sattı. Bu da XRP’nin o anki durumunu çok daha kötü bir konuma getirdi.

XRP fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 1,72 dolardan işlem görüyor ve son 7 günde %89 yükseliş yakaladı. XRP’nin 1 dolar seviyesini geçtikten sonra durdurulamaz bir şekilde devam eden yükselişi ise Grayscale’e yatırım yapan kişileri pişman edebilir.

XRP Fiyatı İçin Yükseliş Bitmedi

Grayscale’in bizzat XRP yatırımı bulunmasa da bu fonun sağladığı getiri üzerinden komisyon aldığı biliniyor. Bu da yeni yatırımcıların komisyonlarının ve fonun getirisinin kaçırıldığını göstermekte. XRP/USD fiyatı için asıl yükseliş ise henüz başlamamış olabilir.

2018 yılının boğa sezonu esnasında 3,30 dolara ve bazı borsalarda 3,80 dolara kadar çıkan XRP, diğer altcoinler gibi tüm zamanların rekorunu geçmeyi bekliyor olabilir. HOT, BTT ve CHZ gibi kripto paralar tüm zamanların rekorunu kırdıktan sonra bunun üstüne bir hayli yol kat etti. XRP için de asıl yükseliş 3,30 dolar seviyesinin üzerine çıkılmasından sonra başlama olasılığına sahip.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Milyarder İsim, Bitcoin’i 21. Yüzyılın En Güçlü Teknolojisi Olarak Tanımladı

Sonrakini Oku

Kraken CEO’su, Kripto Para Sektörü Üzerindeki Baskının Artacağını Düşünüyor

Bir Cevap Yazın