Ripple’ın Eski CEO’su, Bitcoin’i Bekleyen Tehlikeyi Açıkladı

10 milyar doların üzerinde toplam piyasa değerine sahip olan blockchain firması Ripple’ın eski CEO’su ve kurucu ortağı Chris Larsen, lider kripto para birimi Bitcoin’i bekleyen bir tehlikeyi duyurdu. The Hill kaynağına konuşan Ripple eski CEO’su Larsen, Bitcoin’i bekleyen tehlikenin Çin olduğunu açıkladı.

Larsen, Bitcoin hashrate’inin en az %65’inin Çin merkezli olduğunu vurguladı ve Çin hükümetinin şu an BTC ağını kontrol etmek için hamle yapabileceğini ifade etti. Çin hükümetinin bunu ele geçirip yeni işlem yapabileceğini veya işlemleri engelleyebileceğini vurgulayan Larsen, Çin konusunda endişeli olduğunu ifade etti.

Çin, Bitcoin’i Ele Geçirebilir Mi?

Peki Ripple kurucu ortağının bu ifadeleri doğruyu yansıtıyor mu? ABD ve Rusya içerisinde devasa Bitcoin madencilik tesisleri olsa da Çin’in Siçuan bölgesinin bütün hashrate’in %54’üne sahip olduğu bir gerçek. Çin hükümetinin bunu yapması için ise bütün madencileri (hem bireysel hem kurumsal) tespit edip donanımlarını ele geçirmesi gerekiyor.

Kurumsal madenciler hükümet kayıtlı olduğu için bu mümkün olsa da bütün bireysel madencilere ulaşmak imkansız gibi duruyor. Yine de Çin içerisindeki birçok madencilik tesisinin kurumsal boyutta olması, Ripple eski CEO‘sunun açıklamasının mümkün olabileceğini gösteriyor.

Birçok kripto para yatırımcısı ve analist ise Çin’in böyle bir adım atmadan önce kendi kripto para birimini piyasaya süreceğini ifade ediyor. Çin’in dijital parası DCEP yakında piyasaya sürülecek ve böyle bir olay kesinlikle Bitcoin fiyatı üzerinde sert bir etki oluşturabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Nem Blockchain, Kurumsal Yatırımcılara Yönelik Müjdesini Açıkladı

Sonrakini Oku

Bu Hafta Bitcoin Fiyatını Etkileyebilecek 3 Gelişme!

Bir Cevap Yazın