Ripple’ın Davadaki İşi Zorlaşıyor: SEC’nin Yeni Talebi Belli Oldu

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple davasında vites arttırdı. Ripple’ın lisanssız menkul kıymet satışı yaptığının ve federal menkul kıymet yasalarını ihlal ettiğinin iddia edildiği mahkemede, SEC’nin yeni bir talepte bulunduğu ortaya çıktı.

SEC, Ripple’ın Üstüne Gidiyor

25 Mayıs 2021 tarihli yeni talebe bakıldığında, SEC’nin direkt olarak bazı XRP işlemleri ile ilgili bilgi talep ettiği görülüyor. SEC, Ripple’ın eski çalışanları Christian Gil de dahil olmak üzere baş farklı kripto para cüzdanı/platformuna yapılan toplamda 6 ek para yatırma işlemi hakkında bilgi talep ediyor.

SEC, bunun yanı sıra Ripple’ın tam da SEC tarafından geçtiğimiz aralık ayında açılan dava sonrasında yaptığı XRP transferleri hakkında bilgi talebinde bulunmakta. SEC’nin talebinde Ripple’ın ABD içerisinde gerçekleştirdiği lobicilik ile ilgili faaliyetlerine yönelik de bilgi vermesi isteniyor.

SEC Avukatından Çarpıcı XRP ve Ripple Açıklaması

SEC avukatı Jorge Tenreiro, Hakim Sarah Netburn’e yönelik kaleme aldığı açıklamasında, Ripple’ın lobicilik faaliyetleri kapsamında neler yaptığının da kayıtlar altına geçmesi gerektiğini vurguluyor. Tenreiro, Ripple’ın halkın algısını değiştirmek veya piyasada karışıklık yaratmak için kritik adımlar attığını belirtmekte.

SEC avukatının buradaki vurgusu ise Ripple’ın özellikle XRP’nin menkul kıymet algısını kırmaya yönelik adımlar atması gibi gözüküyor. Ripple, SEC’nin davasına karşı yaptığı savunmasında ise SEC’nin böyle bir soruşturma başlatmış olmasına rağmen şirketi uyarmadığını temel almaktaydı. Eğer Tenreiro’nun ifadesi mahkeme tarafından dikkate alınır ve Ripple’ın aslında XRP’nin menkul kıymet olduğunun farkına varıp buna yönelik adım attığı ispatlanırsa, XRP için durum pek iç açıcı olmayabilir.

XRP Fiyatı Darbe Aldı

Ripple cephesinden ise henüz buna yönelik bir cevap gelmedi. XRP fiyatı açılan dava ile sert çakıldı. XRP fiyatının düşüşüne etki eden en önemli faktör ise önde gelen kripto para borsalarının bunu delist etmesi olmuştu. Geçtiğimiz aylarda alınan ufak zaferler ile borsalar XRP’yi yeniden listelemeye başlasa da XRP için henüz kesinlik söz konusu değil.

XRP fiyatı kısa süre önce 2 dolar seviyesine kadar yükselse de hem mahkemede yaşananlar hem de piyasa şartları bunu 1 doların altına çekti. XRP’nin şimdi gelen bu kötü haber ile ise performansı daha da düşebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Her Şeye Rağmen Eski Ripple Kurucusu XRP Satmaya Devam Ediyor

Sonrakini Oku

İş Geliştirme Koordinatörü Açıkladı: Binance Smart Chain’deki Saldırılar Önlenebilir Mi?

Bir Cevap Yazın