Ripple’da Korkutan Satış: XRP Fiyatı Düşüşe Geçer Mi?

Araştırmacı Leonidas Hadjiloizou tarafından paylaşılan veriler, Ripple’ın kurucu ortağı Jed McCaleb’in 6 Aralık’ta tek bir günde adeta göz kamaştırıcı bir rakam olan 29,5 milyon XRP’yi elden çıkardığını gösteriyor.

Bu kadar büyük bir satış işleminin normalde büyük bir geri çekilmeyi de yanında getirmesi beklenirdi. Ancak görünüşe göre XRP fiyatında olması beklenen düşüş yaşanmadı.

McCaleb ve Ripple

McCaleb, Chris Larsen ile birlikte 2012 yılında OpenCoin’i kurdu. Daha sonra adı OpenCoin’in adı Ripple Labs olarak değiştirildi ve şirket bir Blockchain devine dönüştü. San Francisco merkezli şirketi çeşitli karışıklıkların ardından bırakan McCaleb daha sonra rakip bir kripto para birimi olarak nitelendirilen Stellar’ı (XLM) kurdu.

Öte yandan McCaleb’ın Ripple’da 9 milyar XRP gibi büyük bir hissesi bulunuyordu. Mayıs 2014’te, sözleşmeye dayalı kontrolleri uygulamaya koymadan önce Ripple kurucu ortağı elindeki XRP’leri satmayı planladığını açıkladı.

Ripple Labs daha sonra McCaleb’a yukarıda bahsi geçen anlaşmanın şartlarını ihlal ettiği iddiasıyla dava açtı ve ardından neredeyse bir yıl süren yasal bir savaşın ardından Şubat 2016’da McCaleb ve Ripple bir anlaşmaya vardı.

Yapılan yeni anlaşmaya göre geleneksel para limiti olmadan McCaleb, XRP‘nin günlük küresel işlem hacminin yüzde 1,5’ini elden çıkarabiliyor.

Çok Hızlı Satışlar Gelebilir

Hadjiloizou’nun tahminlerine göre bu hızla McCaleb, tek bir haftada toplam 207 milyon XRP’yi elden çıkarabilir. Çünkü XRP işlem hacmi son 10-14 gündür artıyor ve bu durum doğal olarak McCaleb’in satış hacmini de artırıyor. Dolayısıyla McCaleb şu anda mevcut piyasanın alabileceğinden çok daha fazla XRP satma gücüne sahip.

Buna ek olarak XRP’nin işlem hacmi, büyük rallisi nedeniyle Kasım ayı başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıca McCaleb’ın hala elinde satabileceği 3.7 milyar XRP token’ı bulunuyor.

XRP Fiyatı

Büyük satışlar genellikle varlıkların fiyatını negatif yönde etkileme eğilimine sahipler. Çünkü bu tip satışlar hem büyük bir satış baskını tetikler hem de piyasada bulunan varlık miktarını çoğaltacağı için fiyatın düşmesine sebep olur.

Ripple’da da benzer bir durum gerçekleşebileceği düşünülüyor. Ancak şu anda çoğu kişiye göre bir boğa piyasasında bulunuyoruz ve bu sebeple kripto para birimi fiyatları normalde olduğundan çok daha güçlü. Dolayısıyla McCaleb’ın da bir anda satabileceği miktar sınırlı olduğu için çok büyük bir fiyat düşüşünün yaşanması beklenmiyor.

Bunlara ek olarak XRP yazının yayına hazırlandığı sırada 0,6142 dolardan işlem görüyor ve 24 saatte yüzde 1,12’lik artış sergilemiş görünüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bir Borsanın Kurucusu Daha Gözaltında, Para Çekme İşlemler Durduruldu

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Fiyatının Gidişatını Bu 3 Gelişme Belirleyebilir

Bir Cevap Yazın