Ripple Yorumları: XRP Fiyatında Tam Olarak Bir Pump ve Dump Yaşandı!

XRP fiyatı, önce WallStreetBets ve ardından Ripple topluluğunun hamlesi ile 3 gün içinde tam olarak bir pump ve dump hareketi gördü. 3 gün içinde çok büyük bir yükseliş kaydeden XRP fiyatı aynı şekilde de hızla düştü.

XRP Fiyatı

SEC’in davasının ardından çok zor günler geçiren ve borsalardan da delist edilmesinin ardından adeta serbest düşüş yaşayan XRP, 0,60 dolar seviyelerinden 0,17 dolar bandına gerilemiş ve sonrasında 0,25 dolar ile 0,30 dolar aralığında konsolide olmaya başlamıştı.

WallStreetBets adlı grubun Dogecoin (DOGE) fiyatını topluluk baskısı ile yükseltmesinin ardından Ripple topluluğu da XRP için harekete geçti ve XRP 3 günde önce yükseldi sonra çakıldı.

Grafikten de görüleceği XRP fiyatı öncelikle 30 Ocak’ta 0,28 dolar seviyesinden yükseliş ivmesi çizmeye başladı. Daha sonra bu yükseliş 1 Şubat’ta 0,75 dolar seviyesinin görülmesini sağladı ve bu noktadan sonra düşüş başladı. Düşüş ile birlikte 0,33 dolar seviyelerine kadar gerileyen XRP şu anda 0,30 doların üzerinde tutunmaya çalışıyor.

Fiyat Neden Yükseldi, Neden Düştü?

Anlık olarak topluluk baskısı ile yaşanan ve normalden çok daha yüksek seviyelerin görülmesini sağlayan fiyat hareketleri genellikle aynı sertlikte bir düşüş ile sonuçlanıyor. Çünkü yaşanan yükseliş ile birlikte düşük seviyeden XRP almış olan kişiler kar elde ettikten sonra hemen satış yapmaya başladı ve bu durum sadece tecrübesi yatırımcılar için kayıp anlamına geldi.

XRP’deki büyük yükselişi gören ve yüksek seviyelerden alım yaparak daha da yüksek seviyelerin gelmesini bekleyen yatırımcıların büyük çoğunluğu muhtemelen zarar etti ve zaman zaman bu zararların yeniden kazanca dönüşmesi aylar alabiliyor.

Dolayısıyla pump ve dump dönemlerinde çoğu analiste ve tecrübeli yatırımcıya göre alım yapmamak gerekiyor.

XRP’deki 3 günlük fiyat hareketinin sebebi de tamamen bir topluluk yönlendirmesiydi ve bu sebeple tam anlamıyla bir “pump and dump” hareketi gerçekleşmiş oldu.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ripple Fiyatı: XRP Fiyat Beklentileri Ne Yönde?

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Bir Konuda Elon Musk’ın Tesla’sını Geride Bıraktı!

Bir Cevap Yazın