Ripple Yorumları: Tether XRP’yi Geçti, Fiyatlar Nasıl Tepki Verecek?

Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük stablecoin’i olan Tether (UDST), en büyük altcoin’lerden biri olan XRP’yi geride bıraktı ve üçüncülük koltuğuna yerleşti. 1 Eylül’de USDT, piyasa hacmi bakımından XRP’yi geçerek Ethereum’un (ETH) hemen altına, en büyük ikinci altcoin olarak yerleşti.

USDT ve XRP Çekişmesi

CoinMarketCap’tel elde edilen verilere göre Ripple’ın piyasa hacmi 13 milyar dolar seviyesinde kalırken Tether’in piyasa hacmi yaklaşık olarak 13,4 milyar dolara ulaştı. Aslında bu sıralama değişikliğini 2020’de ilk kez yaşamıyoruz. Tether, Mayıs ayında da benzer bir hamle ile XRP’yi geçerek 3. sıraya yerleşmişti.

Öte yandan her iki kripto para birimi de o zamandan beri piyasa değerini önemli ölçüde artırdı. Tether daha önce XRP’yi yaklaşık 8,8 milyar dolarlık bir piyasa değeriyle geride bırakırken, o sırada XRP’nin piyasa değeri 8,6 milyar dolar bandındaydı.

Aslında XRP’nin düşüşü, kıdemli bir Ripple yöneticisinin XRP’nin stablecoin’lerle rekabet etmediğini iddia etmesinden kısa bir süre sonra başladı. 19 Ağustos’ta Ripple’da küresel operasyonlar kıdemli direktörü olan Emi Yoshikawa, XRP’nin stablecoin veya merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) ile rekabet etmediğini savundu.

Yoshikawa’ya göre XRP, hem stablecoin’leri hem de ülkelerin geliştirdiği CBDC’leri tamamlayıcı bir varlık olarak hizmet verecek.

Tether’in yeni piyasa değeri ise bu yıl stablecoin’de yaşanan muazzam büyümeyi takiben gerçekleşti. Hem Tether hem de USD Coin (USDC), Temmuz 2020’de USDC’nin 1 milyar doları kırmasıyla son zamanlarda önemli kilometre taşlarına ulaştı.

XRP Fiyatı

CoinMarketCap verilerine bakıldığında her ne kadar piyasa hacmi bakımından geriye düşmüş olsa da XRP’nin bugün bir artış ivmesinde olduğunu görüyoruz. Muhtemelen Ethereum ve lider kripto para birimi Bitcoin’in yaşadığı artışın da etkisiyle XRP de günü yeşilde devam ettiriyor.

Ancak ilerleyen günlerde bu geri çekilmenin fiyat üzerinde bir etkisi olur mu ya da XRP piyasa hacmiyle bir atağa geçerek eski yerini alır mı, zaman gösterecek.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Yatırımcılar BTC’ye Yöneliyor: Ripple (XRP) Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Sonrakini Oku

Ethereum’da (ETH) Çok Beklenen Haber Sonunda Geldi!

Bir Cevap Yazın