Ripple Yöneticileri İsyan Etti, Uzmanlar Yorumladı: SEC Davasında Neler Oluyor?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki davada yeni gelişmeler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Ripple Davasında İşler Değişiyor

Ripple ve iki üst düzey yöneticisine karşı açılan menkul kıymet davasında, lisanssız menkul kıymet satışı yapıldığı vurgulanmakta. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ile kurucu ortağı Chris Larsen’in de bu satışlardan kişisel fayda elde ettiği belirtiliyor. SEC, bunu ispatlamak ve elini güçlendirmek için iki yöneticinin kişisel finans kayıtlarına ve banka bilgilerine erişmek istedi.

SEC’nin bu banka bilgilerine erişim isteği, Ripple avukatlarının tepkisini çekti. 11 Mart tarihli bildiriye bakıldığında Garlinghouse ve Larsen’in kişisel finans bilgilerinin açık edilmesine karşı koruma istediği ve bunun reddini talep ettiği görülüyor. Ripple ekibi, SEC’nin bu isteğinin mahkeme ve dava ile alakalı olmadığını, sadece davalıları taciz etmek için atılan bir adım olduğunu vurgulamakta.

Ripple Yöneticilerinin Tepkisi Meşru mu?

Ripple ve yöneticilerinin belirli işlemleri ve kayıtları açıklamayı zaten kabul ettiğini belirten avukatlar, bütün kayıtların ortaya dökülmesini ise şov olarak görüyor. Peki diğer hukuk uzmanları  bu konuda tam olarak ne düşünüyor ve hangi tarafın isteği ağır basıyor?

Anderson Kill avukatlarından Preston Byrne, tarafsız bir şekilde yaptığı yorumda SEC’nin haklı olabileceğini vurguladı. Bu gibi olaylarda kişisel harcamaların ve banka kayıtlarının incelenmesinin normal bir durum olduğunu belirten Bryne, Ripple için de durumun aynı olduğunun altını çizdi.

“Ripple İçin İşler Kötüleşebilir”

Byrne, konu hakkında yaptığı açıklamada bu kayıtların ve bilgilerin dava için oldukça önemli olduğunu açıkladı. Garlinghouse ve Larsen’in karşı koymasına şaşırmadığını belirten Byrne, Ripple için işlerin kötüleşebileceğini ve mahkemenin aleyhte karar vereceğini tahmin ediyor.

Bütün bunların ışığında ise XRP fiyatının tam olarak yerinde asılı kaldığı görülüyor. Altcoin rallisinde HOT da dahil neredeyse bütün kripto paralar ciddi bir yükseliş elde ederken XRP 0,70 doları gördükten sonra sert bir düşüş yaşadı. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla XRP fiyatının 0,44 dolardan alınıp satıldığı görülüyor.

Ripple davasından gelecek olumsuz bir haber veya gelişme ise XRP için 0,38 dolar desteğine geri çekilme yaşatabilir ve işler daha kötüleşebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Araştırma: Türkiye’nin Ne Kadarı Bitcoin’i Biliyor? Kaç Kişinin BTC Yatırımı Var?

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Fiyatının Bu Seferki Düşüş Sebebi Tamamen Uydurma Olabilir

Bir Cevap Yazın