Ripple (XRP) Yatırımcıları İçin Umut Bitmedi: Dev Borsadan XRP Desteği Açıklaması!

Ripple’a açılan dava sonrasında önde gelen birçok kripto para borsası XRP’yi ya delist etti ya da kullanımını kısıtladı. Borsaların bir bir XRP kullanımını yasakladığı günlerden sonra ise XRP fiyatının %60’dan fazla değer kaybederek 0,17 dolara kadar düştüğü görüldü. XRP/USD işlem çifti 0,17 dolara kadar geriledikten sonra yeniden umut olduğunu gösterircesine 0,23 dolara kadar yükseldi. Bu yükselişin devamında ise ABD merkezli bir borsadan XRP’ye destek açıklaması geldi.

Uphold, XRP’yi Savunuyor

ABD merkezli kripto para borsası Uphold, Ripple’a açılan davaya rağmen kesin bir sonuca ulaşılana kadar net bir adım atmayacağını ve XRP’yi delist etmeyeceğini belirtti. Borsanın yaptığı açıklamaya göre 8 milyar dolara kadar ticari hacme ulaşan dev platform, diğer borsaların da benzer bir adım atması gerektiğini vurguladı.

“Biz diğer borsaların da böyle bir adım atmasını bekliyor ve atacaklarına güveniyoruz. Mahkeme tarafından verilen nihai kararı beklemeden XRP delist etmenin yanlış olduğunu düşünerek bu konuda böyle bir adım atmayacağımızı belirtiyoruz.”

SEC Hatalı Adım Attı

Uphold borsası buna ek olarak ABD’nin menkul kıymet regülatörü SEC’nin attığı adımı eleştirdi. SEC’nin yıllardır kripto para yatırımcılarına netlik getirmediğini ve bir anda milyonlarca yatırımcıyı mağdur edecek yöne hareket ettiğini ifade eden Uphold yetkilileri, regülatörün asıl görevini unuttuğunu vurguladı.

Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu olarak bilinen kurumun asıl görevi tüketicileri dolandırıcılara ve sahtekarlıklara karşı korumak. Daha önce birçok küçük çaplı kripto para projesine karşı dava açan ve sahtekarlık odaklı ICO projelerini durduran SEC’nin milyonlarca XRP yatırımcısını karşısına alması ise büyük bir sorun yarattı.

Uphold CEO’su: “XRP’nin Yanındayız”

UPhold CEO’su JP Theriot konu hakkında yaptığı açıklamada XRP’nin yanında duracaklarını belirtmişti. XRP’nin delist edilmeyeceğini, buna ek olarak XRP hakkında olumsuz adım atan borsaların bunu geri alması gerektiğini belirten Theriot, SEC’nin taraf tuttuğunu ifade etti.

XRP fiyatı ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla son 24 saat içerisinde %4 düşüş yaşadı ve 0,23 dolardan işlem görüyor. XRP/USD işlem çiftinin 0,23 dolar desteğini kaybetmemesi ve Uphold borsasından gelen umut ışığı, XRP yatırımcılarının hala şansları olduğunu gösteriyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum (ETH) Fiyatı 1.000 Doları Geçti: Buradan Ethereum Almak Mantıklı mı?

Sonrakini Oku

Binance CEO’sundan İddialı Ethereum (ETH) Açıklaması

Bir Cevap Yazın