Ripple, XRP Fiyatını Kontrol Edebilir Mi? CEO Yanıtladı!

Toplam piyasa değerine göre dünyanın en büyük üçüncü kripto para birimi konumunda olan XRP, 2019 yılında oldukça zor bir dönemden geçiyor gibi gözüküyor.

XRP’nin arkasındaki firma olan Ripple yıllardan beri ağın merkeziyetsiz olduğunu ve XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını vurgulasa da, özellikle yapılan toplu satışlar hem yatırımcıların hem de regülatörlerin kafasında soru işaretleri bırakmakta. Ripple’ın aktif olarak yatırımcılar tarafından açılan birden fazla dava ile uğraştığı gerçeği de göz önüne alınacak olursa, yatırımcılar sadece satışların fiyatı düşürmesinden değil, aynı zamanda bunların regülatörlerin olumsuz bir karar almasına sebep olmasından da korkmaya başladı.

XRP Fiyatını Kontrol Edemiyoruz

XRP yatırımcıları özellikle Ağustos ayında artan satışlar sonrası tepkilerini dile getirseler de, 1 Eylül tarihinde yeni XRP’lerin kilidinin açılması ve geçtiğimiz hafta kurucu ortaklardan Jed McCaleb’e milyonlarca dolarlık yeni XRP’lerin gönderilmesi bardağı taşıran son damla oldu. Birçok XRP yatırımcısının imza kampanyası başlatmak gibi eylemleri Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’un da dikkatini ‘sonunda’ çekti ve ünlü CEO katıldığı bir finans programında konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Garlinghouse, Ripple’ın hiçbir şekilde XRP fiyatını kontrol edemediğini ‘vurguladı’.

”Ripple XRP fiyatını balinaların Bitcoin’i kontrol ettiğinden daha fazla kontrol edemiyor. Ben kimsenin bu fiyatları maniple edebilecek bir konumda olduğunu düşünmüyor. Money Gram gibi kurumlar piyasa fiyatından alım yapıyorlar. Dahası, bunlar şirketlerin serbest piyasada yüksek miktarlarda XRP dump’lamasına da müsaade etmezler. Bizim varsayımsal olarak (şirketlerin) ne kadar XRP satabileceğine dair kısıtlamalarımız var.”

Yine de bu açıklama şu an için XRP yatırımcılarını tatmin etmemiş gibi duruyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bobby Lee, Kripto Piyasasına Geri Dönüyor

Sonrakini Oku

Bitcoin Hakkında Yanlış Anlaşılanlar

Bir Cevap Yazın