Ripple (XRP) Fiyatı Yeniden Toparlanabilir Mi?

Toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi Ripple (XRP), 0,80 dolar seviyelerini zorlarken bir anda kendisin 0,40 dolar bandında bulmuştu. Bitcoin’in dalgalı fiyat hareketleri nedeniyle 0,80 dolardan bir anda 0,40 dolar seviyesine kadar düşen XRP, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 0,52 dolardan alınıp satılmakta. Peki XRP fiyatı bütün bu hareketlere rağmen yeniden 0,80 dolar bandını zorlayacak seviyeye çıkabilecek mi?

XRP Fiyatı, Spark İle Düştü

Özellikle 11 Aralık tarihinde %10’luk bir düşüş yaşayarak 0,55 dolardan 0,486 dolara kadar gerileyen XRP, yatırımcıları korkuttu. Spark airdrop etkinliği sonrasında sert hareketler olacağı bekleniyordu ancak yaşanan bu sert düşüş tam anlamıyla herkesi şaşırttı. XRP fiyatı 0,48 dolar desteğinin altına inmedi ve inseydi sıradaki hedef 0,43 dolar olabilirdi.

XRP fiyatının bundan sonraki hareketleri ise yatırımcılara biraz da olsa umut verdi. XRP/USD paritesi 0,48 dolardan yükselişe geçerek 0,52 dolar seviyesine kadar geldi. 0,52 dolar daha önceki tarihlerde de XRP için kritik bir direnç noktası olmuştu. 50 SMA tarafından da desteklenen 0,52 doların geçilmesi ise XRP yatırımcıları için yeniden 0,60 dolar bandına çıkışı anlamına gelecektir.

XRP İçin Kritik Seviye: 0,52 Dolar

Yukarıdaki XRP fiyat analizine bakıldığında da XRP fiyatının 0,52 dolar karşısında ciddi bir tıkanıklık yaşadığı görülebiliyor. Eğer XRP fiyatı yeniden 0,52 dolar üzerinde kalıcılık sağlayabilirse beklenen ralli kendini gösterebilir. Tabii ki ralli için Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin de önemli bir ölçüde düşmesi ve altcoinlerin yükselişi için hazırlık yapması gerekmekte.

Bitcoin RSI‘si son günlerde sert darbeler aldı ve buna rağmen dün 800 dolarlık yükseliş yaşanması RSI için olumlu bir gelişme olarak görülmüyor. BTC bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla da 19.200 doların üzerine çıkmaya yönelik hareketler sergilemekte ve XRP ile diğer altcoinlerin bu hareketlerden olumlu etkilenmeyeceği açık. Eğer Bitcoin kısa vadede 19.800 doların üzerine çıkabilirse XRP fiyatı sert bir düşüş yaşayabilir.

Altcoinler Yükselse de XRP Yerinde Duruyor

Öte yandan Ethereum ise XRP’nin tam aksi yönde Bitcoin ile beraber yükselişine devam ediyor. Son 24 saat içerisinde %5 artış elde eden ETH’den daha fazla yükselen top 10 içerisindeki tek altcoin ise Litecoin gibi gözüküyor. LTC, %8’lik yükselişi ile yeniden 80 dolar seviyesinin üstüne çıktı. Diğer altcoinlerde hareketlilik olmasına rağmen XRP’nin geride kalması ise yatırımcıları zor günlerin beklediğini gösteriyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Büyük Firma Bitcoin (BTC) Yatırımlarını Artırıyor: Sırada Hangi Şirketler Var?

Sonrakini Oku

Bitcoin’den (BTC) Beklenen Fon Müjdesi, Ethereum’dan (ETH) Geldi

Bir Cevap Yazın