Ripple (XRP) CEO’sundan Dava ve XRP Delist Hakkında Yüreklere Su Serpen Açıklama

Ripple (XRP), ABD’nin finansal ve mali regülatörü SEC’nin dava haberi ile tam anlamıyla yıkıldı. XRP’nin kayıtsız menkul kıymet olduğuna ve Ripple’ın milyarlarca dolarlık menkul kıymet satışı yaptığına hükmeden SEC, konuyu yargıya taşıdı ve dava açacağını resmi olarak bildirdi.

Ripple’da Delist Paniği Hakim

SEC’nin bildirisinden kısa süre önce Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’ın benzer bir açıklama yaptığı ve SEC’nin mahkemeye gideceğini bildirdiği belirtiliyor. Şimdi ise Ripple CEO’sunun direkt olarak şirket çalışanlarına olaydan önce yayınladığı bildiri ortaya çıktı.

xrp delist

10 milyar dolarlık değerlemeye sahip olan ancak bu dava ile her şeyi kaybedebileceği belirtilen Ripple’ın CEO’su Garlinghouse, çalışanlara bu sebeple endişelenmemeleri gerektiğini belirtti. Bunun sadece yasal bir savaş başlangıcı olduğunu vurgulayan Garlinghouse, bu savaşın ise uzun süre devam edeceğini umduğunu vurguladı.

XRP Yatırımcılarına ve Ripple Ekibine Seslendi

CEO, “sizden istediğim şey ENDİŞELENMEMENİZ” ifadesi ile bunun atlatılacağını ifade etti. Haklı olduklarını mahkemede kanıtlayacaklarını ve XRP’nin menkul kıymet sayılmayacağını bir kere daha vurgulayan başarılı yönetici, “sansasyonel bir yasal ekibe ve avukatlara sahibiz” açıklaması ile aslında kendilerine ne kadar güvendiklerini belli etti. Yine de yasal sistemin yavaş olduğunu ve davanın uzun süre devam edeceğini tekrarlayan CEO, bu durumda endişeye gerek olmadığını çalışanlara aktardı.

Ripple CEO’su XRP’nin borsalardan delist edilmesi konusunda net bir açıklama yapmasa da davaya olan inancı, bu sürecin atlatılacağı yönünde güçlü bir mesaj veriyor.

Davanın ortaya çıkması ile beraber ise XRP’nin %30’dan fazla değer kaybettiği ve 0,34 dolara kadar gerilediği görülüyor. Aslında olası bir ayı piyasasında XRP’nin 0,20 dolar ile 0,30 dolar arasında gidip geldiği biliniyor ve birçok uzun vadeli XRP yatırımcısı bu fiyatlara alışkın.

Ünlü Avukat XRP’yi Yorumladı

XRP fiyatının bir anda %30 değer kaybetmesi ise birçok yeni yatırımcı için korku ve endişe sebebi oldu. Garlinghouse ise bu durumun Ripple için kötü olduğunu kabul etse de bundan alnı ak bir şekilde kurtulacaklarını ima etti. Kripto para sektörü ile ilgilenen ünlü avukatlardan Jake Chervinsky ise bunun Ripple için kötü olduğunu düşünüyor.

Chervinsky, Ripple’ın en kötü durumla karşı karşıya olmadığını yani menkul kıymet dolandırıcılığı ile suçlanmadığını, ancak yine de XRP’nin menkul kıymet ilan edilmesi ile bunun sıfırı görebileceğini ima etti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Grayscale’den Yeni Bitcoin (BTC) Rekoru!

Sonrakini Oku

Tahminleri Tutan Analistin Önemli BTC, ETH, ADA ve Altcoin Tahminleri!

Bir Cevap Yazın