Ripple (XRP) CEO’su Çok Sert Çıktı: Savaşı Kaybediyoruz

Ripple’ın eski CEO’su ve kurucu ortağı Chris Larsen, 6 Ekim tarihinde katıldığı LA Blockchain Summit etkinliğinde oldukça önemli açıklamalarda bulundu ve ABD yönetimini sert bir şekilde eleştirdi. Larsen, “küresel finans sisteminin gelecek neslini” kaçırmakta olduklarını belirterek ABD’nin bu yarışta geçilen tarafta olduğunu vurguladı.

ABD içerisindeki regülasyonların birçok blockchain ve kripto para şirketini farklı yetki bölgelerine gitmeye zorladığını belirten Larsen, Çin’in şu an için blockchain konusunda savaşın galibi olduğunu ifade etti. Çin ile “soğuk teknoloji savaşının” devam ettiğini belirten Larsen, ABD’nin önünde çok yol olduğunu düşünüyor.

ABD, Kripto Para Savaşını Çin’e Kaybediyor

Çin’in blockchain ve kripto para teknolojilerinin kilit öneme sahip olduğunu tespit ettiğini ifade eden Ripple kurucu ortağı, şu an ABD’nin tek çıkar yolunun ise ABD dolarının dijitalleştirilmesi olduğunu ifade etti. Çin’in kendi dijital para birimini piyasaya süreceğini tekrarlayan Larsen, bununla birlikte ABD dolarının piyasa hakimiyetinin de son bulabileceğini ifade etti.

Gerçekten de Çin uzun süredir kendi dijital parasını geliştirmekte ve 2021 yılında bunu piyasaya sürmesi bekleniyor. Eğer Çin blockchain tabanlı şeffaf bir sistem oluşturabilirse bunun belirli bir süre sonra ABD dolarına tehdit olabileceği düşünülüyor. Çin’in kripto para biriminin SWIFT ödeme sistemini de gereksiz kılabileceği düşünülüyor.

Aslında Ripple kurucu ortağının endişesi de bundan kaynaklanıyor olabilir. XRP tabanlı ödeme sistemleri şu an için SWIFT’in rakibi konumunda ve Çin’in dijital parasının bunu bile egale etme ihtimali, Ripple kurucu ortağını endişelendiriyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Tahminleri İle Ses Getiren Analistten Korkutan Ethereum (ETH) Tahmini

Sonrakini Oku

Bitcoin (BTC) Ağında Durgunluk Başladı: Fiyat Daha Düşebilir mi?

Bir Cevap Yazın