Ripple SEC Davasında Gözler 6 Nisan’a Çevrildi: XRP Fiyatı Nasıl Tepki Verir?

Ripple ve Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki dava süreci tüm hızıyla devam ediyor. Şu anda ise tüm gözler son gelişmelerin ardından 6 Nisan Salı günü gerçekleşecek olan yeni duruşmaya çevrilmiş durumda.

Ripple SEC Davasında Son Gelişmeler

31 Mart’ta Ripple, Yargıç Sarah Netburn’den dört belgeyi geçici olarak gizli tutmasını talep etti. Bunun üzerine Netburn Ripple ve SEC’ten, 2 Nisan’a kadar düzeltmeler üzerinde anlaşmaya varmalarını istedi.

Bunun üzerine 1 Nisan’da SEC ve Ripple avukatları masaya oturdu ve 4 belgeden ikisinin gizli kalması konusunda anlaşmaya vardı. Yapılan açıklamalara göre gizli kalacak belgeler: Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ile şirketin kar amacı gütmeyen VC kolu Rippleworks ile aralarındaki e-mail ve XRP’nin genel algısı ve Ripple’ın kontrolü ile ilgili anonim taraflar arasında geçen bir e-mail.

Öte yandan Ripple’ın hukuk ekibi, diğer iki belge üzerinde herhangi bir anlaşmaya varılmadığını açıkladı. Bunlar, Ripple yöneticisi Chris Larsen’in kişisel finansal bilgileri ve danışmanla yapılan görüşmelerden toplanan bilgiler de dahil olmak üzere XRP‘nin ilk dağıtımına ilişkin hassas bilgiler ile ilgili.

6 Nisan’daki Duruşma

Avukat Jeremy Hogan’a göre tartışılan bu belgeler davanın seyri ile ilgili hiçbir değişikliğe sebep olmayacak ve asıl önemli gün 6 Nisan. Dolayısıyla Hogan bahsi geçen görüşmelerin ve belgelerin sadece şov olduğunu düşünüyor.

Bu hamlelerin dava açısında hiçbir faydası olmadığını dile getiren Hogan asıl büyük olayın gözden kaçtığını ve herkesin aslında 6 Nisan Salı günü gerçekleşecek olan duruşmaya odaklandığını ifade ediyor.

Bunlara ek olarak avukat Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada da SEC’in Ripple’a karşı yeterli kanıtı olup olmadığından emin olmadığını belirtti.

6 Nisan XRP Fiyatını Nasıl Etkiler?

6 Nisan’da görülecek duruşma öncesinden XRP fiyatının kritik bir seviye olmayan ve yatırımcıların endişelenmediği 0,58 dolar ile 0,60 dolar bandında seyrettiği görülüyor.

Ayrıca analistler de XRP’nin, Ripple’a bir dava açıldığını açıklanmasından hemen sonra sert tepki verdiğini ancak hemen toparlandığını ve bu sebeple de negatif bir durum olsa da dahi çok büyük bir tepki beklemediklerini ifade ediyor. Ama eğer duruşmada pozitif bir açıklama gelirse XRP fiyatı yükselişe geçebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Bitcoin ve Ethereum Yorumları: BTC ve ETH Fiyatında Önemli Seviyeler

Sonrakini Oku

Ripple İçin Bir Zafer Daha: Mahkeme, XRP İle İlgili Talebi Kabul Etti

Bir Cevap Yazın