Ripple Sanıldığı Gibi Merkezsiz Mi?

Ripple destekçileri çoğunlukla XRP’nin merkezsiz bir blockchain ağı üzerinde işlediğini vurgulasalar da, kripto para sektörünün geri kalanı bu konuda aynı görüşlere sahip değil ve söz konusu olay artık büyük bir tartışma haline geldi.

Schwartz: XRP, Bitcoin’den Daha Merkezsiz

Toplam piyasa değerine göre dünyanın en büyük üçüncü kripto para biriminin arkasındaki firma da olan Ripple, özellikle geçtiğimiz aylarda yaptığı toplu XRP satışları ile ağın merkezsiz olup olmadığını bir kere daha büyük bir tartışma konusu haline getirdi ve sosyal medyada birçok isim bu konuya dahil oldu. Geçtiğimiz tarihlerde Ripple Labs CTO’su David Schwartz XRP Ledger’ın Ethereum (ETH) hatta Bitcoin‘den (BTC) bile daha merkezsiz olduğunu ifade etse de, blockchain uzmanları farklı bir görüşe sahip.

Decentranet’in merkezsizlik yetkilisi ve kurucusu olan Matt McKibbin, kendisine yöneltilen sorulardan sonra XRP’nin ve Ripple’ın durumuna açıklık getirdi. McKibbin CCN kaynağına verdiği demeçte Ripple’ın kesinlikle merkezi olduğunu vurguladı.

”Ripple merkezidir. Bu özünde bankaların ve büyük finansal kurumların dağıtık bir defterde alım satım yapabilmelerini sağlayan bir yoldur.”

McKibbin açıklamasının devamında merkezsiz para birimleri ve finans ekosistemleri için madencilerin çekirdek birer eleman olduğunu ve her bir sistemin her bir madencinin ne kadar ‘güce sahip olduğunu’ belirlemek için kendi mekanizmasına sahip olduğunu vurguladı. XRP Blockchain ağında ise bilindiği üzere hiçbir madenci veya madencilik mekanizması yok ve bütün XRP’ler önceden Ripple Labs tarafından kazıldı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Yeni Bir Kötü Amaçlı Yazılım Keşfedildi

Sonrakini Oku

Coinsfera ile Kapalı Çarşı’da Bankasız Sınırsız Kripto Para İşlemi Yap!

Bir Cevap Yazın