Ripple Köşeye Sıkıştı! SEC Özel Mesajların İncelenmesini İstiyor

RippleXRP satışlarının yasa dışı yollarla gerçekleştiği gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından 2020 yılı Aralık ayında dava edilmişti. SEC o günden bu yana Ripple üzerindeki baskısını sürdürmeye devam ediyor. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu bu kez Ripple için yeni bir araştırma talep etti.

SEC 1 Milyondan Fazla Mesajın İncelenmesini İstiyor

SEC, kritik kanıtlar elde etmek için  Ripple’ın çalışanları tarafından kullanılan ve bir milyondan fazla mesaj barındıran bulut tabanlı işbirliği uygulaması Slack mesajlarının araştırmasını istiyor. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu avukatı Jorge Tenreiro, Ripple’ı çalışanlarının Slack mesajlarının incelenmesi için teslim etmeye zorlayacak bir mahkeme kararı almak için harekete geçti.

SEC’in iddiaları doğrultusunda Ripple çalışanları arasında gerçekleşen ve incelenmesi gereken 1 milyondan fazla mesaj var. Ripple çalışanları, Slack uygulaması üzerinden oldukça fazla iletişim kurduğundan, terabaytlarca veri ürettiler.

Öte yandan SEC, sanıkların keşif aşamasının başında tüm mesajların incelenmesini kabul ettiğini iddia ediyor. İddialar, SEC’e göre yine de bazı “kritik derecede önemli” bilgiler içeren yalnızca 1.468 mesajla sınırlı kalırken Ripple mesajların geri kalanına süreçteki hatalar nedeniyle erişim sağlanamayacağını ifade ediyor.

SEC’in talebinin ardından San Francisco merkezli şirket Ripple, bir veri işleme hatası nedeni ile sohbetlerin geri kalanına erişim sağlamayı reddediyor.

SEC: Kritik ve Benzersiz Kantılar

SEC, incelenmesini talep ettiği Slack mesajlarının bazı “kritik” ve “benzersiz” kanıtlar içerdiğini iddia ediyor. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Ripple çalışanları arasındaki mesajlaşmaların özellikle, Ripple’ın spekülatif XRP ticareti yaratma arzusuna, şirketin XRP fiyatıyla ilgili endişelerine ve XRP satışlarının Ripple’ın işi üzerindeki etkisine ilişkin pek çok delil barındırdığını belirtiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Coinbase Pro, 5 Yeni Altcoin’i Listeliyor!

Sonrakini Oku

Fintech Şirketi Circle Ulusal Bir Kripto Para Bankası Olmayı Hedefliyor

Bir Cevap Yazın