Ripple Fiyat Analizi: XRP Fiyatının Yükselişini Engelleyen Seviyeler Hangileri?

XRP/USD işlem çiftinin 200 SMA seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışmasına rağmen başarılı olamaması, kısa vadede düşüşü getirdi. Bu başarısızlığa bir de lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) düşüşü eklenince XRP’nin 0,2820 dolar seviyesine kadar gerilemesi hiç şaşırtıcı olmadı. Peki XRP yatırımcılarını bu noktadan sonra ne bekliyor?

Ripple Davası, XRP İçin Her Şeyi Bozdu

Ripple’a açılan dava haberi ile tepetaklak olan XRP, aslında temel analize bağlı nedenlerden dolayı geriledi. Buna karşın teknik analize göre yükselişini devam ettiren toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi, 25 Aralık tarihinde farklı bir trend kanalına giriş yaptı. 200 SMA seviyesinin altına gerileme XRP/USD için bundan sonraki kritik destek noktasının 0,2580 dolar haline gelmesine neden oldu.

MACD indikatörü yükseliş sinyalleri verirken RSI indikatörünün nötr bölgede yer alması ise bundan sonraki gidişatı hacmin belirleyeceğini gösteriyor. XRP son 24 saat içerisinde 6,5 milyar dolarlık ticari hacim elde etti ve Litecoin’in 12 milyar dolarlık ticari hacmi aslında yatırımcılara önemli bir işaret veriyor. LTC, ticari hacim konusunda XRP’yi ikiye katlasa da XRP’nin yerinde tutunması aslında LTC’deki hacmin çoğunlukla satış odaklı olduğunu göstermekte.

xrp usd

XRP Direnç ve Destek Noktaları

XRP fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,29 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içerisinde %2 düşüş yaşadı. Buna rağmen XRP fiyatının dün yaşanan düşüşten çok daha az bir kayıp ile kurtulduğu ve Bitcoin fiyatı 33.000 dolara gerilerken 0,27 dolar desteğini kaybetmediği görülmekte.

BTC fiyatının yatay seyretmesi veya yeniden hareketlenmesi, XRP için 0,31 doların test edilmesini sağlayabilir. Bitcoin fiyatının yaşadığı sert çakılma yüzünden teknik analizde olumlu durumda olsa da düşüş yaşayan XRP, 0,31 dolar direncini kırdıktan sonra 0,35 doları hedef olarak belirleyecektir.

XRP Fiyatı İçin Tehlike Yok

XRP/USD işlem çiftinin 0,35 doların devamında ilk hedefi ise 0,42 dolar olarak görülüyor. Dikkat edilecek seviyeler ise haftanın en yüksek fiyatı 0,37 dolar direnci ile geçen haftanın en düşük seviyesi olan 0,21 dolar desteği olarak ifade edilebilir. XRP fiyatı 0,21 doların altına düşmedikçe yatırımcıların yeni bir 0,17 dolar tehlikesinden endişe etmelerine gerek kalmayabilir. Ocak ayının sonlarına doğru ise Ripple davası ile ilgili yeni haberlerin gelmesi XRP için her şeyi değiştirebilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Türkiye’deki Kripto Para Yatırımcılarını da İlgilendiren FAST, Kullanıma Açıldı!

Sonrakini Oku

Madencilerden Sonra Bitcoin (BTC) Düşüşünde Bu Kurum Etkili Olmuş Olabilir: HSBC

Bir Cevap Yazın