Ripple Eleştirmeni XRP ve SEC Gerilimine Şaşırmadı: “Ben Size Söylemiştim!”

Ciddi bir Ripple eleştirmeni olarak tanınan tecrübeli yatırımcı Peter Brandt, Amerika Birleşik Devletleri menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında ortaya çıkan açmazı Twitter hesabı üzerinden değerlendirdi. Brandt’ın yaptığı açıklamalara bakılırsa ünlü yatırımcı bu durumdan hiç rahatsız değil.

“Hiç Şaşırtıcı Değil”

Peter Brandt yakın zamanda Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Ripple’ın karşılaştığı bahsi geçen yasal sorunlarının şaşırtıcı olmadığını dile getirdi ve bir kez daha Blockchain devini çok ciddi şekilde eleştirdi. Brandt konuyla ilgili açıklamalarında, “Bu beni Twitter’da takip edenleri şaşırtmayacak. En başından beri XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu ve arkasındaki şirket Ripple Labs’ın SEC’i ihlal ettiğini iddia ettim.” ifadelerini kullandı.

SEC ve Ripple

Dün, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse şirketinin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edilmek üzere olduğunu açıklamıştı. Daha bu haber SEC tarafından doğrulanmadan XRP fiyatı büyük bir düşüş yaşadı ve Ripple ekosistemi ikiye bölündü. Hatta XRP’nin büyük borsaların listelerinden delist edilip edilmeyeceği dahi tartışılmaya başladı.

Dün geç saatlerde SEC resmi açıklamasını yaptı ve hem Ripple’a hem de CEO Brad Garlinghouse ile kurucu Chris Larsen’a dava açtıklarını kamuoyuyla paylaştı.

Yapılan açıklamalara göre komisyon XRP token’ının bir menkul kıymet olarak sınıflandırıldığını iddia ediyor. Bu sebeple de hem Ripple hem de iki üst düzey yönetici kayıtsız bir şekilde menkul kıymet satmak ve bu satışlar sonucunda 1,3 milyar dolardan fazla gelir elde etmek etmekle suçlanıyor.

Bunlara ek olarak hem dünkü söylentilerin ardından hem de resmi açıklamadan sonra CEO Garlinghouse yaptığı açıklamalarda SEC’in sadece Ripple’a değil hem tüm yenilikçi girişimlere hem de kripto paralara savaş açtığını dile getirdi.

Ripple Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Aslıdan XRP daha ilk söylentiler ile birlikte bu negatif haberden etkilendi ve ciddi bir düşüş grafiği çizmeye başladı. Özellikle bazı büyük kripto para borsalarının XRP’yi delist etme ihtimali oldukça büyük bir endişeye sebep oldu. Ancak çoğu uzman isme göre dava henüz yeni başlıyor ve sonuçlanmadı. Dolayısıyla sonuçlanana kadar Ripple ve kurucular suçsuz. Bu sebeple de herhangi bir acil delist kararının alınmayacağı düşünülüyor.

Bunlara ek olarak şu anda piyasada genel olarak olumlu bir hava var ve düzeltmenin ardından hemen hemen tüm kripto para birimleri yükselişe geçti. Ancak XRP’de sert düşüş grafiği devam ediyor. Ayrıca negatif ortam sebebiyle XRP’nin piyasa hacmi bakımından yapılan sıralamada üçüncülüğü kaybettiğini ve dördüncü sıraya gerilediğini belirtmek gerekiyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Dev Kripto Para Borsasının Kurucusu, Kendi Borsasını Hackletti!

Sonrakini Oku

Bu Gösterge Sinyal Veriyor: Bitcoin’i (BTC) Daha Derin Bir Düşüş Mü Bekliyor?

Bir Cevap Yazın