Ripple CEO’sundan Bitcoin (BTC) Yorumu!

Dünyanın en büyük blockchain şirketlerinden birisi olan Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, aynı zamanda Bitcoin karşıtı açıklamaları ile de sektörde adından söz ettirmişti. Garlinghouse geçtiğimiz günlerde halka açık şirketlerin BTC almasını eleştirmiş ve bu şirketleri net bir şekilde uyararak bazı yatırımcılardan tepki çekti.

Ripple CEO’su: Bitcoin’e Düşman Değiliz

Ünlü CEO 19 Kasım tarihli açıklamasında ise lider kripto para birimi Bitcoin ile bir yarış halinde olmadıklarını ve XRP’nin bunu geçeceğini ima etmediklerini belirterek tepkileri biraz daha azaltmayı hedefledi. Ripple’ın yaptığı şeyin Bitcoin ile rekabet edecek türden olmadığını ifade eden ünlü CEO, lider kripto para biriminin “başarılı olmasını istediğini” vurguladı.

Bitcoin başarılı olduğunda bütün kripto paraların yükselişe geçeceğini düşündüğünü ima eden Garlinghouse, aslında bu düşüncesinde oldukça haklı. Bitcoin 2017 yılında 20.000 dolara kadar çıktığında XRP fiyatı da bunu takip etmiş ve 3,30 dolar ile tüm zamanların rekorunu kırmıştı. XRP o tarihten sonra devamlı olarak düştü ve 0,11 dolara kadar bile geriledi. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 0,27 dolardan işlem görüyor.

“Bitcoin Kazanırsa, Hepimiz Kazanırız”

Garlinghouse Bitcoin’e karşı bir kötü niyetinin olmadığını belirterek, lider kripto paranın başarısının XRP’ye de yansıyacağını ifade etti. Buna ek olarak Ripple ve XRP özelinde konuşan tecrübeli isim, regülasyonlarla ilgili belirsizliğin XRP ve Ripple için kötü sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

ripple xrp

Ripple, regülasyonlarla ilgili belirsizlik sebebiyle ABD’den ayrılmayı düşünmekte ve kaynaklar ilk hedefin Japonya ile İngiltere olduğunu gösteriyor. Hem Japonya hem de İngiltere  içerisindeki olumlu kripto para regülasyonları, Ripple’ın bu kararı almasında etkili olabilir.

Ripple’ın Gideceği Adres Belli

10 milyar doların üzerinde değerlemeye sahip olan blockchain devinin yakın bir dönemde taşınma işlemini gerçekleştireceği tahmin ediliyor.

Bunun toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi XRP üzerinde de sert bir etki yaratması muhtemel. Eğer Ripple gerçekten de regülasyonlar konusunda net bir ülkeye geçiş yaparsa, XRP fiyatının bundan olumlu etkilenmesi ve yükselişini sürdürmesi bekleniyor. Ancak aksi bir durumda XRP fiyatı sert bir şekilde düşebilir ve yatırımcıların beklentileri ile umutları da aynı kaderi paylaşabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

En Azından 1 ETH Tutan Cüzdanların Sayısında Yeni Rekor

Sonrakini Oku

Vitalik Buterin, Ethereum 2.0’nin 2 Yıllık Planını Açıkladı

Bir Cevap Yazın