Ripple CEO’su “Açtı Ağzını, Yumdu Gözünü”: XRP, Evinden Vuruldu

ABD merkezli blockchain şirketi Ripple, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan dava ile ciddi bir sarsıntı yaşadı.

Ripple’ın Büyümesine, SEC Darbesi

Ripple’ın büyümesi her geçen yıl daha da hızlanarak devam ederken açılan dava ile beraber bunun durma noktasına geldiği ve ABD’deki pazarda negatife geçtiği görüldü. XRP fiyatı da söz konusu gelişme ile sert bir düşüş yaşasa da bunun devamında yeniden toparlanmayı başardı.

Ripple CEO’su ise yaşanan bütün olaylardan sonra oldukça sert bir açıklamada bulundu ve kendi evlerinde, sırtlarından vurulduklarını belirtti. Fox Business’a konuşan tecrübeli yönetici, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan dava hakkında şunları ifade etti:

“Kripto para endüstrisinde kesinlik elde etmek hiç olmadığı kadar önemli. ABD’deki yenilik aslında bazı durumlarda engellerle karşılaştı ve bunun şu an bekleme sürecinde olduğu söylenebilir. ABD’de kripto paralar hakkında yenilik ve kesinlik istiyoruz ve buna büyüme için ihtiyaç duyuyoruz. Kesinlik olmadan ise inovasyon bu konuda kesinlik elde eden piyasalara geçiş yapıyor.”

Ripple CEO’su: ABD, XRP’nin Menkul Kıymet İlanında Tek

Ripple CEO’su, mevcut durumun ise büyük bir ironi içerdiğini vurguladı. Dünya üzerinde ABD’nin XRP’yi menkul kıymet olmakla itham eden tek ülke olduğunu belirten Ripple CEO’su, Ripple’ın ise ABD merkezli olmasının bu ironinin merkezinde olduğunu vurguladı. CEO, Japonya, İngiltere, İsviçre ve Singapur da dahil hiçbir ülkenin XRP’yi menkul kıymet olarak görmediğini vurguladı.

Garlinghouse aslında ABD içerisinde de bu konuda kararsızlık olduğuna dikkat çekti. SEC’nin Ripple’ın XRP’nin menkul kıymet olduğunu başından beri biliyor olması ifadesi, CEO’ya göre oldukça “saçma”. CEO, ABD içerisinde XRP’nin menkul kıymet olmadığını belirten başka hükümet kurumları olduğunu belirtti ve SEC’nin bu açıklamasının bile tartışmalı olduğunu vurguladı.

XRP, Para Birimi Olarak Görülmüştü

ABD Hazine ve Maliye Bakanlığı veya Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan raporlarda XRP’de para birimi olarak bahsedildiğini ifade eden CEO, bizzat SEC’nin bile 9 yıl boyunca XRP ile ilgili açıklama yapmadığını vurguladı. 9 yıl sonrasında ise XRP’nin bir anda menkul kıymet ilan edilmesi CEO’ya göre sırtından bıçaklanmanın kelime anlamı olarak görülüyori.

XRP fiyatı ise bütün bu yaşananlar esnasında 0,17 dolara düştükten sonra 1,98 dolara kadar yükselmişti.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ödeme Devi PayPal, Stablecoin Çıkarmak İçin Ava Labs Ekibiyle Görüşüyor

Sonrakini Oku

Ünlü Milyarderden Dogecoin (DOGE) İtirafı: Hisselerini Satıp DOGE mu Aldı?

Bir Cevap Yazın