Ripple Beklenen Satışı Gerçekleştirdi. XRP Fiyatı Etkilenir Mi?

2018 yılının Ocak ayında Blockchain devi Ripple ile ödeme devi MoneyGram’ın ortaklıkları gündeme damga vurmuştu ve XRP fiyatı da bu ortaklıktan payına düşen artışı almıştı. 3 yıl içinde iki firme büyük işlere imza attı. 2019 yılında ise Ripple, MoneyGram’a ilk yatırımını yaptı. Ancak son hamle ortaklığın bitip bitmeyeceği ile ilgili soruları beraberinde getirdi.

Ripple, MoneyGram Hisselerini Sattı

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan haberler Ripple’ın 2019 yılında yatırımına başladığı hisselerin üçte birini satacağını iddia etmişti. Ripple, MoneygRam hisselerinin 6.22 milyonuna yani bir başka deyişle tedavüldeki hisselerin yüzde 8.6’sına sahipti. Ancak son hamle ile bu oran oldukça azaldı.

Ortaya çıkan son haberlere göre Ripple Labs, MoneyGram’daki 2019 yatırımının büyük bir kısmını sattı. Ripple Labs, 27 Kasım’dan 4 Aralık’a kadar olan süreçte MoneyGram’ın (MGI) 2.264.113 hissesini satmayı başardı. Teknoloji firması, satışlardan toplam 15,303,792,60 dolar kazandı.

Öte yandan MoneyGram’ın hisse senedi değeri son zamanlarda, 1 Ekim’de 2,94 dolardan 23 Kasım’da 8,53 dolara yükseldi. Ancak Ripple‘ın satışıyla ilgili haberler sonucunda MoneyGram hisseleri 6,54 dolara kadar geriledi.

Ortaklık Devam Ediyor Mu?

2019 yılındaki gelişmelerin ardından 2020 yılında ki büyük şirketin ortaklıklarının bozulduğuna ya da bağların gevşediğine dair çok sayıda spekülasyon yapıldı. Ancak bir Ripple sözcüsü Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarda, “Ripple, MoneyGram’ın dijital büyüme dönüşümünün gururlu bir ortağıdır. Son hamle ise Ripple’in MGI yatırımında bazı kazançlar elde etmek için tamamen mantıkla aldığı bir finansal karardır ve hiçbir şekilde ortaklığımızın mevcut durumunun bir yansıması değildir.” ifadelerini kullandı.

Dolayısıyla açıklamalara göre MoneyGram ve Ripple Labs ortaklığında şu anda herhangi bir sorun bulunmuyor.

XRP Fiyatı

XRP fiyatının bu açıklamalardan etkilenip etkilenmeyeceği ile ilgili net açıklamalar bulunmuyor. Ancak Bitcoin’deki düşüşün etkisiyle tüm kriptolarda düzeltmeler yaşanıyor. Yine de piyasa hacmi bakımından en büyük üçüncü kripto para birimi olan XRP düzeltmelere rağmen son 3 yılın en iyi performansının geçtiğimi günlerde yaşadı ve fiyatını 0,29 dolar seviyelerinden 0,78 dolar seviyesine kadar taşıdı.

Bunlara ek olarak BTC’nin artışının devam etmesi halinde tüm kriptolarla birlikte XRP’nin de daha yüksek seviyeleri görebileceği düşünülüyor.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum Stake Etmek İçin Kullanılacak En İyi Borsalar

Sonrakini Oku

ABD’nin En Büyük Borsasında XRP Müjdesi ve Uyarısı!

Bir Cevap Yazın