Ripple Analiz: Spark Airdrop XRP Fiyatını Önce Yükseltti Sonra Sert Düşürdü!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) dün 17.750 dolar seviyesinde bir dip yaptıktan sonra kurumsal yatırım haberleri ile birlikte artışa geçti. Her zaman olduğu gibi altcoin’ler de BTC’yi takip ettiler ve yükseliş grafikleri çizmeye başladılar. Ancak XRP için durum aynı olmadı. Ripple Bitcoin fiyatı yükselttikçe düşüşünü derinleştiriyor.

Ripple Neden Düşüyor?

Genel piyasa verileri değerlendirildiğinde Ripple’ın fiyat konusunda piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum’u ve (ETH) ve Bitcoin’i takip ettiği görülüyor. Ancak bu sefer durum farklı oldu. Ethereum ve Bitcoin gün içinde yükselişlerini sürdürüken XRP fiyatının da düşüş grafiğini devam ettirdiği görülüyor.

Ripple fiyatı hem genel piyasadaki yükseliş hissiyatı hem de Spark airdrop’un heyecanı ile yükselişe geçmiş, yüzde 200’ün üzerindeki rallisinin ardından ise beklenen bir şekilde düzeltme yapmıştı. Gece saatlerinde Spark airdrop gerçekleştirildi ve aynı saatlerde XRP sert bir şekilde düştü.

Grafiklere bakıldığında 03:00 civarında XRP’nin 0,58 dolar seviyesinden 0,48 dolar seviyesine gerilediği görülüyor. Analistler ise airdrop heyecanı biter bitmez bir düşüş yaşandığını düşünüyor.

Piyasa İkiye Bölünmüştü

Aslında airdrop ile ilgili piyasada iki farklı görüş hakimdi: Bir kesim airdrop un XRP fiyatı için büyük bir katalizör olacağını ve Ripple’ın 1 dolar bandına kadar yükseleceğini ifade ederken bir kesim de Spark airdrop ile birlikte XRP’nin yoğun satış baskısı ile karşılaşacağını düşünüyordu.

Günümüzdeki verilere bakıldığında düşüş beklentisi içinde olanların haklı çıktıkları görülüyor. Muhtemelen yatırımcılar karı alıp satış yapmaya başladı ve bu da büyük bir baskı oluşturarak fiyatı aşağı çekti. Bu fiyat düşüşünün ardından ise panik satışlarının yaşanmasının XRP’de bir miktar daha düşüşe sebep olabileceği düşünülüyor.

Ripple’da Düşüş Duracak Mı?

Analistlere göre XRP’de 0,50 dolar seviyesi çok önemli bir destek seviyesi olarak hizmet veriyor ve grafiklere bakılırsa Ripple 0,50 dolara doğru geri çekilmesini sürdürüyor. XRP’nin önümüzdeki günlerde sergileyeceği fiyat hareketlerinin 0,50 dolar bandında karşılaşacağı tepkiye bağlı olduğu düşünülüyor.

Eğer XRP 0,50 dolar bandındaki destek seviyesini kaybeder ve düşüş eğilimini devam ettirirse 0,30 dolar bandındaki düşük seviyeler gerileyebilir. Ancak piyasadaki yükselişin etkisi ile 0,50 dolar bandında oluşacak satın alma baskısı fiyatın önümüzdeki günlerde yeni bir ralli ile 0,80 dolara kadar yükselmesini sağlayabilir.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Ethereum (ETH) Fiyatı İçin “Mükemmel Grafik” Oluşuyor: Rekor Mu Geliyor?

Sonrakini Oku

JPMorgan’dan Rekor Bitcoin (BTC) Tahmini: 600 Milyar Dolar Mümkün

Bir Cevap Yazın