Rekor Bitcoin Düşüşüne Sebep Olan Balina Bulundu!

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) dün akşam saatlerinde inanılmaz sert bir düşüş yaşadı ve kripto para yatırımcılarının neredeyse çoğu söz konusu beklenmeyen düşüş ile beraber şoke oldu.

Bitcoin’in düşüşünün arkasındaki olası sebepler arasında Bakkt’ın beklentileri karşılayamaması, Bitcoin ağının hash rate’inin yüzde 52 oranında düşmesi ve Bitcoin ETF’sinin bir daha ertelenmesi gösterilse de, dün 1.2 milyar dolarlık bir Bitcoin transfer işlemi yapıldığı tespit edildi.

Post image

Whale Alert gibi Twitter üzerinden büyük çaplı kripto para işlemlerini yayınlayan hesapların bile söz konusu işlemi tespit edememesinin sebebi ise, bunun tek bir işlem şeklinde yapılmak yerine, bir saatlik periyot süresince birden fazla işlem ile yapılması olarak gözükmekte. Yani bunu yapan balina aslında tespit edilmek istemedi ki bu çeşitli güvenlik gerekçeleri ile haklı görülebilir.

Söz konusu balina kendi hesabından 1,2 milyar dolar değerinde BTC’yi kripto para borsalarına aktardı ve devamında bunu yüklü emirlerle sattığı tahmin edilmekte.

Panik Bitcoin Satışını Arttırdı

Veriler incelendiğinde 1,2 milyar dolarlık dev balina işleminin BTC bazında anlık yüzde 11 düşüş tetiklediği ve devamında paniğe kapılan yatırımcılar ile tasfiye olan long pozisyonların 24 saat içerisindeki BTC hacmini tamı tamına 5,3 milyar dolara çıkardığı görülmekte.

Düşüşe sebep olan işlem bulunmuş olsa da, söz konusu balinanın neden böyle bir satış yaptığı konusu yine büyük bir merak unsuru olarak belirli bir süre ortada kalacak gibi gözükmekte.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

2020’de Fransa’da 25.000 İşyerinde Bitcoin Kullanılacak

Sonrakini Oku

Düşüşlerden Sonra Kontrole Ayılar Mı Geçecek Boğalar Mı?

Bir Cevap Yazın