Recep Akdağ’dan Dijital Para Tavsiyesi: Bulaşmayı Önleyelim

2002 ve 2013 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı olarak görev alan Recep Akdağ, yakın zamanda dijital paralar ile ilgili önemli bir açıklamada bulundu.

Akdağ: Dijital Para Kullanalım

Şu an TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı olarak görev alan Akdağ, Koronavirüs ile mücadele kapsamında dijital paraların kullanılması gerektiğini vurguladı. Aslında benzer çağrı salgın ilk başladığında Çin hükümeti ve diğer ülkelerin kamu sağlığı yetkilileri tarafından da yapılmıştı. Akdağ, itibari ve fiziksel paranın çok fazla bulaşma riskine sahip olduğunu belirterek çözümün dijital paralarda olduğunu ima etti.

Özellikle Türkiye içerisinde Koronavirüs vakalarının sayısında inanılmaz bir artış görülüyor ve Sağlık Bakanlığı tarafından her geçen gün daha fazla vaka bildiriliyor. Bunun önüne geçmek için çeşitli önlemler alınsa ve kurallar uygulanmaya başlansa da fiziksel paranın bulaş riskini inanılmaz derecede arttırdığı bilinen bir gerçek.

Kovid-19, Fiziksel Para İle Bulaşıyor

Recep Akdağ konu hakkında yaptığı açıklamada Kovid-19 ile mücadele sürecinde nakit para kullanımının en aza indirgenmesi gerektiğini vurguladı. Nakit para bulaştırır ifadesini kullanan Akdağ, dijital paraların kullanımı ile bulaşma riskinin de en aza indirilebileceğini belirtti. Akdağ yaptığı dijital para çağrısının yanında sadece vatandaşların değil milletvekillerinin de HES kodu kullanması gerektiğini belirterek meclisteki bulaşma hızının böyle azaltılabileceğini belirtti.

dijital para

Daha önce Çinli yetkililer, Dünya Sağlık Örgütü, Fransa Sağlık Bakanlığı ve İngiltere Merkez Bankası yetkilileri de dijital para kullanımına dikkat çekmişti. Koronavirüs sebebiyle fiziksel paranın virüs bulaştırma riskini arttırması nedeniyle Çin Merkez Bankası tarafından itibari paralara dezenfeksiyon işlemi bile uygulanmıştı.

Bitcoin Bu Süreçten Faydalandı

Koronavirüs salgını döneminde lider kripto para birimi Bitcoin’in yaşadığı fiyat artışı da aslında bu çağrıların meyvesi olarak yorumlanabilir. Bitcoin, mart ayında 3.000 dolara kadar düşse de yaşanan ekonomik panik ve belirsizlik içerisinde yükselmeyi ve 18.500 dolara kadar çıkmayı başardı. Bu esnada altın fiyatları da yükselirken Koronavirüs aşısı ile ilgili gelen olumlu haberler altın fiyatlarını yeniden eski noktasına döndürdü. BTC ise bütün bu süreç boyunca yükselmeyi sürdürdü ve hala da yükselmeye devam ediyor.

Akdağ gibi isimlerin dijital para çağrıları da bu dijital devrime katkı sağlamakta.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Sıcak Gelişme: Bitcoin (BTC) Fiyatı 19.000 Doları Gördü

Sonrakini Oku

BTC, ETH, XRP ve LINK: 1 Yıllık Fiyat Hareketleri Ve Fiyat Beklentileri

Bir Cevap Yazın