Qtum Uzaya Blockchain Node’u Gönderdi

Merkezsiz uygulamalara odaklanmış bir blockchain projesi olan Qtum geçtiğimiz günlerde heyecan verici bir açıklama yaptı. Qtum tarafından geliştirilen “uzay merkezli ilk blockchain node’u”, bir Çin uydusu üzerinde başlatıldı.

Blockhain meraklıları tarafından bir hayli ilgi çekici bulunan bu projenin başlangıç tarihi, Qtum tarafından web site üzerinden bir geri sayım sayacıyla birlikte yayınlanan bir gönderi üzerinden bildirilmişti.

Projenin Zhangheng-1 uydusu üzerinde başarılı bir şekilde başlatılması üzerine Çin Ulusal Uzay Yönetimi, websitesi üzerinden  bir basın açıklaması yayınlandı. Ancak bu açıklamada Qtum ve blockchain kelimeleri hiç geçmedi.

Qtum topluluğu ve diğer blockchain meraklıları ise; Qtum’un web sitesinde bulunan ve projenin başlangıç tarihine dek devam eden geri sayım sayacının siteden kaybolması üzerine, konu hakkına endişe duyduklarını ifade ettiler ve projenin başarılı bir şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğine ilişkin sorular sordular. Ekip bunun üzerine Telegram kanalı üzerinde, başarıyla gerçekleşen başlangıç işlemine yönelik bir video yayınladı. Videoda bulunan altyazıda geçen “bugün uzayda bulunan ilk Qtum POS node’u” ifadesi dikkatleri çekti.

Qtum’un geliştirdiği merkezsiz uygulamalar, ethereum’a dayanan diğer uygulamalardan ayrılıyor. Platform, Harcanmamış İşlem Çıktısı olarak çevirebileceğimiz sıra dışı bir blockchain modeli kullanıyor. Bu model; mobil ve nesnelerin interneti programlarıyla gerçekleştirilen akıllı kontrat işlemlerine olanak sağlıyor.

Bir kripto para olan Qtum’un, açık kaynaklı bir uydu ağı açmayı hedefleyen araştırma girişimi Spacechain ile de ortaklığı bulunuyor. Bu araştırma girişimine göre dünyanın dışında veri depolamak, hükümetlerin düzenlemelerinden doğan potansiyel sorunları ortadan kaldıracak.

Geçtiğimiz Kasım ayında teknoloji platformu Tech in Asia ile yapılan bir röportajda Spacechain CEO’su Zheng Zuo, Şubat ayında başlatılması öngörülen ve Qtum ağı üzerinde çalışan bir Cubesats Spacechain uydusunun başlangıcıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ayrıca Spacechain tarafından yayınlanan bir gönderide; Qtum projesine ilişkin görüntüler paylaşılırken, roketin “bir Spacechain uydusu ve Qtum node’u” taşıdığı ifadesine de yer verildi.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Santander’in Ripple Uygulaması 4 Ülkede Görücüye Çıkıyor

Sonrakini Oku

Litecoin kurucusu Charlie Lee, kripto para dünyasına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

Bir Cevap Yazın