Putin Blockchain Hakkında Konuştu

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın başkanı Herman Gref ile yaptığı bir toplantı esnasında Rusya devlet başkanı Vladimir Putin blockchain teknolojisi hakkında açıklamalarda bulundu. Putin teknolojideki gelişmeleri takip etmenin önemine işaret etti.

Rusya’daki geleneksel finansal kuruluşların önde gelen isimlerinden Sberbank geçmişte imza attığı blockchain projeleriyle tanınıyor. Sberbank ile Rusya Federal Anti-Tekelleşme Servisi (FAS) geçtiğimiz yılın Aralık ayında bankanın dosya transferi ve depolama sistemlerine yönelik yeni bir blockchain projesi başlatmışlardı. Ayrıca bankanın İsviçre dahilinde hizmet verecek bir kripto para borsasını çok yakında hizmete açacağı açıklandı.

Öte yandan Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in kripto paralara yönelik olumlu tavırları topluluk tarafından yakından takip ediliyor. Başkan Putin tüm dünyada giderek büyüyen blockchain sektörü için yeni uzmanların yetiştirilmesine gerektiğine dikkatleri çekti. Bu açıklamalara atıfta bulunan Gref “çok dikkatli tasarlanmış” düzenlemelerin uygulanması gerektiğini ifade etti ve yenilikleri destekledikleri için bu alandaki “yasaklamalara” karşı olduklarını ifadelerine ekledi.

Bu açıklamalar üzerine Putin “Rusya’nın bu sektöre neden ihtiyacı olduğu” sorusuna blockchain ifadesini doğrudan kullanmayarak cevap verdi. Sektörün Rusya sınırlarında da geliştiğini ifade eden Putin bu konuya ilişkin olumlu yönde görüş bildirdi.

Rusya’nın kendi hamlelerini yapması gerektiğine işaret eden Putin, ismi belirtilmeyen bir Arap ülkesinin petrol bakanı tarafından yapılan bir benzetmeyi aktardı:

“Taş devrinin sona ermesinin sebebi taşların tükenmesi değil yeni teknolojilerin su yüzüne çıkmasıydı.”

Putin’in sahip olduğu düşünceye göre bu yeni teknolojiyi sistemlerine entegre etmekte geç kalan ülkeler “bu gelişmelere liderlik eden ülkelere bağımlı olacaklar.”

Bilindiği üzere Vladimir Putin Rusya’nın kendisine ait bir kripto parayı piyasaya sürmesi fikrini gündeme getirmişti. Bu devlet destekli paraya “CryptoRuble” adı verilmesi planlanıyordu.

Geçtiğimiz Ocak ayında ise Ethereum kurucu ortağı Vitalik Butrein ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından başkan Putin çok uluslu bir kripto paranın başlatılması fikrini önermişti. Bu kripto paranın BRICS ve Avrasya Ekonomik Birliği (EEU) kapsamında kullanılarak blockchain teknolojisinin sunduğu olanaklardan faydalanabilmek amaçlandı.

 

Kaynak: Cointurk

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Elon Musk Kişisel Kripto Para Servetini Açıkladı

Sonrakini Oku

Antminer’a Kısa Bir Bakış: Madencilik Gelecekte Ne Durumda Olacak?

Bir Cevap Yazın