PRIVATE KEY (ÖZEL ANAHTAR) NEDİR VE NASIL SAKLANMALIDIR?

Kripto para dünyasında bütün kullanıcıların sahip olduğu iki anahtardan biri, özel anahtarlar geri döndürülemez işlemleri onaylamak için kullanılır. Alfa nümerik, yani çeşitli harfler ve sayılardan oluşturulmuş şifre sistemlerinin güvenilirliğinin üstüne, bir de bu şifrelerin kişiye özel ve asla kopyalanamaz olduğunu düşündüğünüz zaman; özel anahtarların ne kadar hususi ve ihtiyatla yaklaşılması gereken anahtarlar olduğunu fark edebilirsiniz.

Korunması için ekstra özen gösterilmesi gereken özel anahtarlar, kaybedildiği durumda geri dönülemez sonuçlara sebebiyet verebilir. Tamamen kişiye özel, eşsiz bir şekilde oluşturulan bu anahtarlara cüzdanınızı kurduğunuz an itibariyle sahip olursunuz. Bu anahtarın kurulumuyla birlikte kurtarma anahtarınızı da kurmanız gerekecektir. Kurtarma anahtarı, özel anahtarınızı kaybettiğiniz zaman o ana dek yaptığınız bütün yatırımlarınızı geri almanızı sağlayacaktır; aksi takdirde bütün emeklerinizin boşa gitme riski vardır.

Özel anahtarınız için oluşturulan alfa nümerik şifreyi korumanın yollarına baktığımızdaysa; ilk olarak hafızanıza güveniyorsanız şifreyi ezberlemek iyi bir yöntemdir.Bir kağıda yazmak, şifreyi bilgisayara kaydetmek veya kopyasını oluşturmak ise çok riskli seçeneklerdir; çünkü her an birilerinin ulaşabileceği durumların önlenmesi, şifrenizin ve yatırımlarınızın sizin kontrolünüzde korunması için temel şarttır.

Hardware ve HD cüzdanlara şifrenizi aktarmak ise en güvenilir yollardan birisidir. Bu cüzdanlar sayesinde hem kurtarma anahtarınızı oluşturabilir hem de özellikle yüksek miktardaki kripto paralarınızın güvencesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca şifrelenerek korunan bir flash bellekte, klasörlerde de özel anahtarınızı saklayabilirsiniz; ancak asla Google aracılığıyla oluşturduğunuz depolama araçlarında saklamanız tavsiye edilmez. Bulut, Google Drive gibi dijital bilgi depolama araçlarında saklamak, şifrenizin iyi bir hacker tarafından hacklenmesiyle sonuçlanabilir.

Özetle, yatırımlarınızı korumak için ezberlemek dışında bir yöntem seçecekseniz en iyisi şifreleme ve yüksek güvenilirliği olan araçları kullanmaktır. Bu şekilde emeklerinizin heba edilmemesini sağlayabilirsiniz.

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Blokzincir Teknolojisi Nedir?

Sonrakini Oku

Popüler İçerik Platformu Duyurdu! Bitcoin Ödemelerini Kabul Edecek

Bir Cevap Yazın