Popüler Video Platformu YouTube, NFT ve Metaverse Planlarını Açıkladı! İşte Detaylar

Popüler video platformu YouTube, hızla büyüyen dijital sanat alanında dolandırıcılığı azaltmak ve oyun içeriklerinde daha sosyal bir görüntüleme deneyimi sunmak için blok zinciri ve metaverse planlarını detaylandırdı.

YouTube’dan Metaverse Açıklaması

Dünyanın en büyük yayın ve video platformu YouTube, geçtiğimiz yıl boyunca ByteDance Inc’in TikTok‘u ve Meta’nın Instagram‘ı ile artan rekabetin ortasında, kullanıcılara gelecek özellikler hakkında daha iyi rehberlik sağlamaya çalışıyor.

Öyle ki YouTube, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamalar ile birlikte video klipler, sanat eserleri veya kayıt tutma teknolojisi blok zincirine bağlı diğer dijital varlıklar olan, değiştirilemez tokenler’ı (NFT‘ler) ve Web3 teknolojilerini araştırdığını duyurdu.

Ancak YouTube, bugün yayınladığı bir blog gönderisinde bu açıklamalarını detaylandırarak, NFT‘leri daha güvenli varlıklar haline getirebileceğini öne sürdü.

YouTube’un Açıklamaları

Pek çok kişi ve şirketlerin NFT alanına yönelmesiyle birlikte NFT satışları geçen yıl büyük ölçüde artış kaydetti. Ancak eleştirmenler, artan bu satışlarla birlikte dolandırıcılık, telif hakkı hırsızlığı gibi durumlarda da çok fazla artış yaşandığını dile getirdi.

Dolayısıyla popüler video platformu YouTube, artan bu dolandırıcılık ve telif hakkı hırsızlıklarına karşı, video kitaplığını kullanarak varlıkların meşruiyetini doğrulamanın bir özellik olasılığı olacağını açıkladı.

YouTube tarafından yayınlanan blog gönderisinde ayrıca şu ifadeler yer aldı;

“Hayranların benzersiz videolara, fotoğraflara, sanat eserlerine ve hatta en sevdikleri içerik oluşturucuların deneyimlerine sahip olmaları için doğrulanabilir bir yol sağlamak, içerik oluşturucular ve izleyicileri için çekici bir olasılık olabilir.”

YouTube ayrıca, Web3 hareketinin, insanların genellikle avatarlar aracılığıyla etkileşime girdiği paylaşılan sanal dünyaları tanımlayan bir öğesi olan metaverse‘e de öncelik verdi.

Öte yandan YouTube, henüz kesin olmamakla birlikte, kullanıcıların metaverse dünyasında birlikte videolar izlemesine izin vereceğini de açıkladı. Ancak YouTube ilk olarak “oyunlara daha fazla etkileşim getirmek ve onları daha canlı hissettirmek için” oyunlarla ilgili videolara odaklanacak.

 

Kaynak: Cointurk

 

Bilal Yağcı

Öncekini Oku

Balinalar İş Başında: Bu Altcoin Balinalar Tarafından Satın Alındı!

Sonrakini Oku

Son Dakika: FED, Olağanüstü Toplantı Kararı Aldı! Kripto Paralar Nasıl Etkilenecek?

Bir Cevap Yazın